Mide kanseri tanılı hastalarda preoperatif PET/BT bulguları ve histopatolojik veriler ile CRP ve diğer klasik tümör markırlarının karşılaştırılması
The comparison of preoperative PET/BTfindings and histopathologic data with CRP and other classical tumor markirs in gastric cancer patients
- Tez No: 340830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KÜRŞAD AYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Mide Kanseri Tanılı Hastalarda Preoperatif PET/BT Bulguları ve Histopatolojik Veriler ile CRP ve Diğer Klasik Tümör Markırlarının Karşılaştırılması Mide kanseri tüm dünya genelinde kansere bağlı ölüm sebepleri arasında erkeklerde; akciğer kanserinden sonra ikinci, kadınlarda ise; meme kanserinden sonra yine ikinci sırada yer almaktadır. Mide tümörleri hastalarda en sık kilo kaybı ve kansızlık ile belirti vermesi nedeniyle bazen ileri evrelere kadar tanısı gecikmektedir. Bu nedenle mide kanserinin erken evrede tespiti ve evrelenmesi önem arz etmektedir. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Ocak - Haziran 2013 tarihleri arasında endoskopik biyopsi sonucu mide kanseri tanısı almış, preoperatif evreleme amacıyla yapılan PET/BT bulguları ile operabl hastalarda postoperatif histopatoloji bulguları birlikte değerlendirilen 50 hasta dahil edildi. PET/BT görüntülerinde saptanan lezyonların metabolik aktivitesinin semi kantitatif olarak değerlendirilmesi sırasında SUVmax değerleri kullanıldı. Tüm hastalara PET/BT çekim öncesi biyokimyasal testler yapılarak klasik tümör markırları ( AFP, CEA, CA 19-9) ile serum CRP düzeyleri çalışıldı. Primer tümörün SUVmax değerleri, tümörün evresi, tümörün invazyon derecesi, karaciğer metastazı, uzak metastaz varlığı, lenf nodu invazyonu, perinöral invazyon varlığı ile hastaların, serum tümör markırları (AFP, CEA, CA 19-9) ve serum CRP düzeyleri karşılaştırılarak istatistiksel değerlendirme yapıldı. PET/BT?nin primer tümörü %94 sensitivite ile gösterdiği tespit edilmiştir. Preoperatif mide kanseri olgularında serum pozitifliği CRP, AFP, CEA ve CA 19-9 için sırası ile %52, %30, %56, %44 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Comparison Of Preoperative PET/BT Findings and Histopathologic Data With CRP and Other Classical Tumor Markırs In Gastric Cancer Patients Gastric cancer is in second place after lung cancer among men and second place after breast cancer among women at causes of cancer-related death all over the world. The most common symptoms are weight loss and anemia in patients with tumors of the stomach and because of that the diagnosis sometimes becomes delayed till advanced stages. Hence, the detection and staging of gastric cancer at an early stage is important. In this study we included 50 patients who are applied endoscopic biopsy, diagnosed with gastric cancer in Atatürk University Medical Faculty Hospital between January - June 2013. In all patients, PET/CT applied with the purpose of preoperative staging, and with the findings of PET/CT all the operabl patients evaluated with the postoperative histological findings. In PET/CT images, SUVmax values were used for semiquantitative evaluation for the metabolic activity of the lesions. In all patients biochemical tests were performed including classic tumor markırs (AFP, CEA, CA 19-9) and serum CRP levels before PET/CT. SUVmax values of the primary tumor, tumor stage, tumor invasiveness, liver metastasis, distant metastases, lymph node invasion, perineural invasion, patients with the presence of serum tumor markers (AFP, CEA, CA 19-9) and serum CRP levels were compared and statistically significance were checked. We identified that PET/CT determines primary tumor with %94 sensivity. In preoperative gastric cancer patients, serum positivity of CRP, AFP, CEA and CA 19-9 were 52%, 30%, 56%, 44% respectively.