Meme kanserli hastalarda akupresür uygulamasının kemoterapiye bağlı bulantı kusma ve anksiyete üzerine etkisi
The effects of acupressure on nausea, vomiting and anxiety associated with chemotherapy in breast cancer patients
  1. Tez No: 272672
  2. Yazar: FATMA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, meme kanserli hastalarda akupresür uygulamasının kemoterapiye bağlı gelişen bulantı kusma ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak yapıldı.Araştırma evrenini Mart 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde 2. kür ve daha ileri kür kemoterapi tedavisi alan evre I-III arası olan meme kanserli hastalar oluşturdu.Araştırmanın örneklemini, belirtilen tarihler arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde kemoterapi tedavisi alan, araştırma kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden meme kanserli hastalardan 32'si deney, 32'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 64 hasta oluşturdu. Bu hastalar evrenden rastlantısal örnekleme yöntemiyle alındı.Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Bulantı Kusma ve Öğürme İndeksi ve Bilek Bandının Bilekte Kalma Süresini Gösteren Kayıt Çizelgesi kullanıldı.Deney grubundaki hastalara P6 noktasını nasıl tespit edecekleri ve bilek bandını nasıl kullanmaları gerektiği anlatıldı. Hastalar kemoterapi sonrası beş gün süresince bilek bandını taktılar ve çizelgelerine kayıt tuttular. Kontrol grubundaki hastalara bilek bandı uygulaması önerilmedi. Deney ve kontrol grubuna `'Beck Anksiyete Ölçeği'' tedavi için geldikleri esnada uygulama öncesi ve uygulama sonrası olmak üzere iki kez dolduruldu.VIIVerilerin değerlendirilmesinde faktör analizi, alfa iç tutarlılık katsayısı, pearson momentler çarpımı korelasyonu, ki-kare testi, eşleştirilmiş t testi, bağımsız gruplarda t testi ve Mauchly's W kullanıldı.Deney grubundaki hastaların bulantı deneyimi, bulantı oluşumu ve bulantı sıkıntısı puan ortalamaları uygulamanın beş gününde de kontrol grubundaki hastalara göre düşük olup, ortalamalar arasındaki fark 3.,4.,5., günlerde istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).Öğürme deneyimi, öğürme oluşumu ve öğürme sıkıntısı puan ortalamaları deney grubundaki hastalarda kontrol grubundaki hastalara göre beş günde de düşük olmakla birlikte aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p>0.05).Deney grubundaki hastaların bulantı kusma öğürme toplam deneyim puan ortalamaları uygulamanın tüm günlerinde kontrol grubuna göre daha düşük bulundu ve aradaki fark 4. ve 5. günlerde istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The research is conducted in model of quasi-experimental with control group in order to determine the effect of acupressure on nausea, vomiting and anxiety associated with chemotherapy in breast cancer patients.The population of the research consists of breast cancer patients who are in phases I-III and receive the second and further cure of chemotherapy in Atatürk University Research Hospital Outpatient Chemotherapy Unit between March 2009 and June 2010.The sample of the research includes 64 breast cancer patients (32 for experimental group and 32 for control group) who took treatment of chemotherapy in Atatürk University Research Hospital Outpatient Chemotherapy Unit within mentioned dates, met the criteria of the research and accepted to participate in the study. These patients were chosen with random sampling method.Patient Identification Form, Beck Anxiety Inventory and Index of Nausea Vomiting and Retching and a a registration table that shows the duration of time of the usage of the wrist bandThe patients in the experimental group were informed about how to determine the P6 point and how to use the wristband. The patients wore the wristband for five days after taking treatment of chemotherapy and they kept their records in their charts. The application of the wristband was not recommended for the patients in the control group. Both the control and experimental group filled in ?The Beck Anxiety Inventory? twice, first before the application and second after the application, when they came for treatment.Evaluation of the data was performed using the factor analysis, alpha internal consistency coefficient, Pearson product-moment correlation, chi-square test, paired-samples t test, independent group t test and Mauchly?s W.In the research, it is observed that the score means for the nausea experience, nausea occurrence and nausea distress among the patients in the experimental group are lower compared to those of the patients in control group for all five days of the application, and there is a statistically significant difference between the means on the 3rd , 4th and 5th days (p< 0.05, p0.05).It is found that the score means for the retching experience, retching occurrence and retching distress among the patients in the experimental group are lower compared to those of the patients in control group for all five days, and no statistically significant is determined between the groups (p>0.05).The total experience score means of nausea, vomiting, retching of patients in experimental group are found to be lower than those of the control group on all days, and the difference between them on the 4th and 5th days is determined to be statistically significant (p0.05).No statistically significant difference between the pre-test score means of experimental and control groups is established in terms of anxiety score (p>0.05).