ICON indeksi kullanılarak tedavi sonucunun kabul edilebilirliğinin, tedavi zorluğunun ve tedavinin iyileşme derecesinin değerlendirilmesi
The evaluation of the treatment outcome, complexity and improvement grade using by ICON index
  1. Tez No: 272673
  2. Yazar: HASAN KAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında tedavi edilen bireylerin, ortodontik tedavilerinin zorluğunu, ortodontik tedavi sonuçlarının kabul edilebilirliğini ve anomalilerinin iyileşme derecesini, ICON indeksi kullanarak değerlendirmektir. Ayrıca, ortodontik tedavi sırasında meydana gelen değişiklikleri ve tedavi sonuçlarını; tedavi başındaki kronolojik yaşa, cinsiyete, tedavi süresinin uzunluğuna, ön-arka yöndeki anomaliye, tedavi amacıyla diş çekimi yapılıp yapılmamasına ve tedavi sırasında kullanılan mekaniklere göre incelemektir.Bu çalışmanın materyali Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda tedavi edilmiş ve arşivlenmiş 500 olgunun tedavi öncesinde ve tedavi sonrasındaki ortodontik model ve panoramik radyografileri içermektedir.İstatistiksel değerlendirmede, değişkenlerin homojen olup olmadıklarını değerlendirmek için Kolmogorov-Smirnov Testi, grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon Signed Ranks Testi, gruplar arası karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis Testi ve gruplar arası farkların hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için de Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır.Sonuç olarak, yaş grupları hariç diğer grupların tedavi sonuçları arasında fark bulunamamıştır. Nüfusun hızla artması ve ortodontik tedaviye ayrılan kaynakların sınırlı olması nedeniyle, tedavi zorluğuna göre tedavi ücretleri belirlenmelidir. Tedavi ihtiyacını, zorluğunu ve sonucunu değerlendiren bir indeks olduğundan dolayı ICON indeksinin kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the treatment outcome, complexity and improvement grade of patients treated at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Atatürk University using by ICON index. Additionally, it is aimed to examine the changes occurred during treatment and the orthodontic treatment outcomes according to; chronologic age at the beginning, gender, length of the treatment time, treatment period, sagittal relationship of occlusion, extraction or nonexraction treatment type and appliance type used during treatment.The material of this study consists of before and after treatment orthodontic models and cephalometric radiographs of 500 cases treated and archived at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Atatürk University.For the assessment of statistical analysis, Kolmogorov-Smirnov Test was used to evaluate the homogeneity of data distribution, Wilcoxon Signed Ranks Test was used for within group comparisons, Kruskal-Wallis Test was used for comparisons of between groups and Mann Whitney U Test was used to assess the differences between the groups.As a result, there was no difference in the treatment outcomes between the groups except age groups. Due to the rapid increase of population and limited resources allocated for orthodontic treatment, treatment costs should be determined according to treatment complexity. We recommend the use of ICON index because it is an index capable for evaluating the treatment need, complexity and outcome.