Moklobemidin sıçanlarda antiülser ve antioksidan aktivitesinin araştırılması
Investigation of antiulcer and antioxidant activity of moclobemide in rats
  1. Tez No: 272674
  2. Yazar: ABDULMECİT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS SÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Peptik ülser tedavisinde kullanılan çok sayıda klasik antiülser ilaç grupları bulunsa da, bu ilaçlarla ülserin kalıcı tedavisi sağlanamamaktadır. 1950'den beri antidepresan ilaçlar non-psikiyatrik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadırlar. Birçok antidepresan ilacın antiülser aktiviteye sahip oldukları deneysel ve klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada moklobemidin antiülser etkilerinin araştırılması ve oksidan mekanizmalarla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 10, 20, 40, 80 ve 150 mg/kg dozlarında kullanılan moklobemid ve 20 mg/kg dozunda kullanılan famotidinin antiülser aktivitesi ratlarda indometazin ülserinde incelenmiş ve sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Moklobemid kullanılan tüm dozlarda indometazin ülserlerinin oluşumunu anlamlı olarak azalttı. Moklobemid, kullanılan bu dozlarda glutatyon (GSH), nitrik oksid (NO) seviyeleri ve süperoksid dismutaz (SOD) aktivitesini kontrol grubuna göre artırırken; malondialdehid (MDA) seviyesi ve myeloperoksidaz (MPO) aktivitesini ise azaltmıştır.Sonuç olarak, antidepresan bir ilaç olan moklobemidin, güçlü bir antiülser ajan olduğu tespit edilmiştir. Moklobemidin antiülser etki mekanizmasında toksik oksidan radikallerin baskılanması ve antioksidan mekanizmaların aktivasyonu rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though there are many drugs for the treatment of gastric ulcers, these drugs sometimes cannot succeed. Since the 1950s, antidepressant drugs have been used for several non-psychiatric indications. Many antidepressant drugs have been shown experimentally to produce antiulcer activity in various ulcer models. This study aimed to investigate the antiulcer effects of moclobemide and to determine its relationship with antioxidant mechanisms. The antiulcer activities of 10, 20, 40, 80, 150 mg/kg moclobemide and 20 mg/kg famotidine have been investigated on indomethacin-induced ulcers in rats, and the results have been compared with that of the control group. Moclobemide decreased the indomethacin-induced ulcers significantly at all doses used. While used doses of moclobemide increased the glutathione (GSH), nitric oxide (NO) level and superoxide dismutase (SOD) activity, it decreased the malondialdehyde (MDA) level and myeloperoxidase (MPO) activity in stomach tissue when compared to the control group.In conclusion, it is determined that an antidepressant drug, moclobemide is a potent anti-ulcer agent. Inhibition of toxic oxidant radicals and activation of antioxidant mechanisms play a role in its anti-ulcer effect mechanisms.