Ortodontik tedavi sonuçlarının ıcon indeksi ve ABO-MGS indeksi kullanılarak değerlendirilmesi
The assessment of the orthodontic treatment outcomes using by icon and ABO-MGS indexes
  1. Tez No: 482944
  2. Yazar: MURAT DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda tedavi edilen bireylerin tedavi sonuçlarının ICON indeksi ve ABO-MGS indeksi kullanılarak değerlendirilmesi ve bu iki indeks arasında korelasyon olup olmadığının incelenmesidir. Ayrıca tedavi başındaki kronolojik yaşın, cinsiyetin, tedavi amacıyla diş çekimi yapılıp yapılmamasının, tedavi süresinin ve ön-arka yöndeki dişsel anomalilerin tedavi sonucuna etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmanın materyalini, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda 2012 yılından sonra uzmanlık öğrencileri tarafından tedavisi tamamlanmış ve arşivlenmiş 300 olgunun ortodontik model ve panoramik radyografileri oluşturmaktadır. İstatistiksel değerlendirmede, değişkenlerin homojen dağılıp dağılmadığını değerlendirmek için Kolmogorov-Smirnov testi, incelenen parametrelerin tedavi sonucuna olan etkisini değerlendirmek ve MGS ile ICON indeksleri arasındaki ilişkiyi başarı ölçüsü bakımından değerlendirmek amacıyla Ki-kare testi, MGS ve ICON skorları arasındaki korelasyonu belirlemek için de Spearman's Rank Korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Tedavi sonuçları ABO-MGS indeksi ile değerlendirildiğinde incelenen parametrelerin tedavi sonucu üzerine etkisi bulunmamışken, tedavi sonuçları ICON indeksi ile değerlendirildiğinde ise tedavi süresi ve ön-arka yöndeki dişsel anomalinin tedavi sonuçlarına etkisi olduğu görülmüştür. MGS ve ICON sonuçları arasında başarı ölçüsü bakımından lineer bir ilişki olduğu bulunmuştur. MGS ve ICON skorları arasında ise istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı korelasyon bulunmuştur. Sonuç: Tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde ABO-MGS ve ICON indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı uyum bulunmuştur. Ortodontik tedavi sonuçlarının ortodontik indekslerle değerlendirilmesi, tedaviyi yapan hekimlerin kendini geliştirmesine ve tedavi sonuçlarının objektif olarak değerlendirilebilmesine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of present study is to evaluate the treatment outcome of patients treated at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Atatürk University using by ICON and ABO-MGS indexes and to examine whether there is correlation between these two indexes. Additionally, it is aimed to evaluate the effects on treatment outcomes according to chronological age at the beginning of the treatment, gender, whether or not tooth extraction for treatment, duration of treatment and sagittal dental anomalies. Material and Method: The material of this study consists of after orthodontic treatment models and panoramic radiographs of 300 cases treated by specialist students and archived after 2012. For the assessment of statistical analysis, Kolmogorov-Smirnov Test was used to evaluate the homogeneity of data distribution, Chi-square Test was used for the effect of the examined parameters on the treatment outcome and to assess the relationship between MGS and ICON indices in terms of success criteria, Spearman's Rank Correlation Test was used to determine the correlation between MGS and ICON scores. Results: As a result, when the treatment results were evaluated with the ABO-MGS index, the parameters examined were not affected on the treatment result, whereas when the treatment results were evaluated with the ICON index, the duration of treatment and dental anomalies on the anteroposterior direction were found to have an effect on the treatment results. There was a linear relationship between the MGS and ICON results in terms of success criterion. Statistically significant correlation was found between MGS and ICON scores. Conclusion: A statistically significant correlation was found between the ABO-MGS and ICON indexes in evaluating the outcome of treatment. The evaluation of the results of orthodontic treatment with orthodontic indexes allows the treating physicians to improve themselves and the treatment results can be objectively evaluated.