Erzurum ili piyasasında tüketime sunulan bazı peynirlerde Brucella spp. varlığının araştırılması
Investigetion of Brucella spp. in the consumption some cheese the market in erzurum
- Tez No: 272679
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada çiğ inek sütünden yapılmış 50 adet beyaz peynir ve 50 adet civil peynir örneği bakteriyolojik ve ELISA yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen peynir örnekleri Erzurum'a bağlı ilçe ve köylerden gelen ve açıkta satışa sunulan peynirlerden alınmıştır. Peynir örnekleri önce bakteriyolojik olarak incelenmiştir. Bakteriyolojik yöntemle Brucella spp. belirlenememiştir. Peynir örnekleri daha sonra ELISA yöntemiyle Brucella Ig G yönünden incelenmiştir. Buna göre 50 adet beyaz peynir örneğinin 8 tanesi, 50 adet civil peynir örneğinin 20 tanesinin Brucella Ig G antikoru yönünden pozitif olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak, bakteriyolojik olarak tespit edilmese de, bölgede yaygın Brucella enfeksiyonunun olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, made from raw cow milk 50 pieces of white cheese and 50 pieces civil are investigated with bacteriological and ELISA Method. Cheese samples are collected from center and villages of Erzurum. Cheese samples were examined bacteriologically and Brucella spp. were not isolated from cheese samples. Cheese samples were investigated according to Brucella Ig G pozitive with ELISA method. According to the results, 16% of white cheese and 40% of civil cheese samples is determined as positive.As a result, however cheese samples were not found any Brucella spp. in bacteriological methods, depend on determine Brucella IgG, it could be Brucella infection in the region cows.