Habituel abortusu olan hastalarda endometriyum lenfosit subtiplerinin etkisi
The effect of lymphocyte on habituel abortiin
  1. Tez No: 272707
  2. Yazar: NAGİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇORAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gebelikte en sık karşılaşılan komplikasyon olduğu bilinmektedir. Gebelik kayıplarının büyük bir kısmı ilk trimester içinde olur ve bu oran bundan sonra hızla düşer. Günümüz şartlarında erken gebelik kaybına sebep olan nedenleri saptayabilmek her zaman mümkün olmamaktadır. Spontan gebelik kayıplarına neden olan maternal faktörler arasında ise uterin anomaliler, endokrin faktörler, enfeksiyonlar ve bağışıklıkla ilişkili faktörler sayılabilir. Tekrarlayan gebelik kayıplarının %20-50'sinin bağışıklıkla ilişkili nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu durum dikkatleri bağışıklık sistemi üzerine çekmiştir.Gebelik kayıplarının nedenlerini bulmak çoğu zaman zordur. Gebelik kaybında oluşan bağışıklık cevabı şimdiye kadar tam olarak açıklanamamıstır. Doğal öldürücü hücreleride dahil olmak üzere lenfosit subtiplerinin implantasyonda ve plasentasyonda önemli rol aldığı rapor edilmiştir. Üreme fizyolojisinde bu hücrelerin işevlerini anlamak hala ilgi çekmektedir. Bu hücrelerin implantasyonda ve gebeliğin devamındaki işlevi merak konusudur.Amaç: Tekrarlayan düşüğün nedenlerini araştırmak için lenfosit oranlarını ve subtiplerini midluteal endometriyumda akım sitometri kullanarak değerlendirdik.Gereç ve Yöntemler: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran iki ya da daha fazla ardışık düşüğü olan, karyotip, endokrinolojik testler ve histerosalpingografi hastalar çalışmaya dahil edildi. Normal gebelik grubunda kadınların ortalama yaşı 27.53 (21- 37) spontan düşük grubunda 28.74 (18- 41)' dı. Desidual lenfositler FITC (fluorescin isothiocyanate)-konjuge anti-CD16 MoAb, PE- (phycoerythrin) konjuge anti-CD56 antikor ve PerCP-konjuge anti-CD3 antikor ile işaretlendi. Antikor işaretli hücreler FACS Caliber akım sitometri ile analiz edildi. Üç renkli akım sitometride 488nm de 15mW argon lazer kullanıldı. İstatiksel analizler ki-kare test ve Mann Whitney U test kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Early and sporadic pregnancy loss are common gynecological problems. This is known that, it is the most common compication of pregnancy. Most of pregnancy loss occurs in the first trimester and this proportion fall rapidly thereafter. In today's terms, the cause of early pregnancy loss is not always possible to detect. Maternal factors that may cause spontaneous pregnancy loss are the uterine abnormalities, endocrine factors, immunological factors and infections. 20-50% of recurrent pregnancy loss is thought to be due to immunological causes. This situation has attracted attention on the immune system.Causes of pregnancy loss is often difficult to find. Immune response that occurs in pregnancy losses so far not been fully explained. Natural killer cells and lymphocyte subtypes have a role in implantation and placentation have been reported. In reproductive physiology, to understand the function of these cells is still interesting. The function of these cells is still wondering about implantation and pregnancy continuation.Objective: To investigate the causes of recurrent miscarriages, lymphocyte ratio and subtypes in midluteal endometrium were evaluated using flow cytometry.Materials and Methods: patients who were admitted to Kocaeli University Medical Faculty Hospital Obstetrics and Gynecology Department for 2 or more abortus clinically were included in the study. The average age of women in normal pregnancy group was 27.53 (21- 37) and spontaneous abortion group was 28.74 (18- 41). Antibodies marking: Decidual lymphocytes, FITC (fluorescin isothiocyanate)-conjugated anti-CD16 Moab, PE-(phycoerythrin) conjugated anti-CD56 antibody and PerCP-conjugated anti-CD3 antibody has been marked with. Flow cytometry: Antibody labeled cells were analyzed by FACS Caliber flow cytometer. Three-color flow cytometry at 488nm 15mW argon laser was used. Statistical analysis using the Student t test and Mann Whitney U tests were performed.