Tekrarlayan gebelik kayıpları olan ve yardımcı üreme teknikleri ile tekrarlayan implantasyon başarısızlıkları olan hastalarda endometrial reseptivitenin değerlendirilmesi: Bir immünhistokimyasal çalışma
Evaluation of endometrial receptivity in patients with recurrent pregnancy losses and recurrent implantation failures with assisted reproductive technologies: An immunohistochemical study
- Tez No: 618847
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Başarılı bir implantasyon olabilmesi için canlı bir blastokistin reseptif bir endometriuma uygun zamanda ulaşması gerekir. Tekrarlayan implantasyon başarısızlıklarının ve tekrarlayan gebelik kayıplarının; kronik endometrit, endometrial polip gibi endometriumun patolojilerine bağlı olabileceği gösterilmiştir. Bunun yanı sıra endometrial reseptiviteye etkili olabilecek ve uterusun çeşitli hastalıklarında farklı oranda eksprese edildiği gösterilmiş birçok immünhistokimyasal marker bulunmaktadır. Bu çalışmada tekrarlayan implantasyon başarısızlıkları ve tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalardan endometriumun reseptif döneminde alınan biyopsi materyallerinde HOXA-11, β1 İntegrin, FAK, CD44 ve ECM1 boyanması araştırılmıştır. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastalarda endometrial FAK boyanmasında artış tespit edilmiştir. FAK artışı, hastalığın fizyopatolojisinde endometriumun bariyer fonksiyonundaki artışın rol oynadığını düşündürmüştür. CD44 ve ECM1 ekspresyonunda azalma tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak embriyonun endometriuma tutunmasında ve vasküler invazyonda defekt olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. HOXA-11 ekspresyonunda bir değişiklik saptanmamıştır. Tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda β1 İntegrin boyanmasında azalma tespit edilmiştir. Bu azalmanın RPL patofizyolojisinde rol oynadığı düşünülen süperfertilite ile ilişkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. CD44 boyanmasında azalma saptanmış, bu azalmanın embriyonun vasküler invazyonunda ve plasentasyonda defekt olması ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. HOXA-11, FAK ve ECM1 ekspresyonunda değişiklik tespit edilmemiştir. Bu çalışma tekrarlayan implantasyon başarısızlığı ve tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda, endometrial reseptivitedeki değişimlere ışık tutmuş olup bu hasta gruplarında fizyopatolojiyi anlamak adına daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
For a successful implantation, a live blastocyst must attach a receptive endometrium in the appropriate time. It has been shown that recurrent implantation failure and recurrent pregnancy loss may be due to the pathologies of the endometrium, such as chronic endometritis, endometrial polyp. In addition, several cell adhesion molecules, extracellular matrix proteins and other molecules are responsible for the succesful attachment, implantation and early development of the conception and these molecules have shown to be expressed differently be in receptive endometrium as well as in other uterine pathologies. In this study, HOXA-11, β1 Integrin, FAK, CD44 and ECM1 staining were investigated in the biopsy materials taken in the receptive period of the endometrium from patients with recurrent implantation failure and recurrent pregnancy loss. Increased endometrial FAK staining was detected in patients with recurrent implantation failure. This increase suggested that the increase in the barrier function of the endometrium plays a role in the pathophysiology of the disease. A decrease in CD44 and ECM1 expression was detected. Accordingly, it was concluded that there may be a defect in the attachment of the embryo to the endometrium and vascular invasion. No change in the expression of HOXA-11 was detected. In patients with recurrent pregnancy loss, a reduction in β1 Integrin staining was detected. It was concluded that this decrease may be related to the superfertility, which is thought to play a role in the pathophysiology of RPL. A reduction in CD44 staining was detected, which was thought to be related to the defect in the vascular invasion of the embryo and placentation. No change was detected in the expression of HOXA-11, FAK and ECM1. This study shed light on changes in endometrial receptivity in patients with recurrent implantation failure and recurrent pregnancy loss, and more studies are needed to understand physiopathology in these patient groups.