Sıçanlarda intraperitoneal medikal ozon ile yapılan ön koşullama tedavisinin retinal iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede etkisi
Effect of intraperitoneal medical ozone preconditioning in the protection against retinal ischemic-reperfusion injury in rats
- Tez No: 272718
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KARABAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Sıçanlarda intraperitoneal medikal ozon ile yapılan ön koşullama tedavisinin retinal iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede etkisinin histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemlerle araştırılması.YÖNTEM ve GEREÇLER: 44 adet genç erişkin erkek Wistar albino türü sıçan denekler dört gruba ayrıldı: kontrol grubu (K, n=11), iskemi grubu (İG, n=11), oksijen ön koşullaması grubu (O2G, n=11), ozon ön koşullaması grubu (O3G, n=11). İskemiden bir gün öncesine kadar 3 gün boyunca O2G grubuna oksijen ve O3G grubuna ozon ön koşullama tedavisi uygulandı. K grubu hariç diğer gruplarda SRAT oluşturuldu. 90dk.lık iskemiyi takiben 4 saatlik reperfüzyon süresi sonrasında tüm gözlere enükleasyon uygulandı. Gözlerde histopatolojik yöntemle retinal kalınlık analizi ve TUNEL yöntemiyle retinal apoptotik indeks analizi yapıldı.BULGULAR: O3G grubuna ait ortalama retinal kalınlıklar, O2G ile İG gruplarının ortalama kalınlıkları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p< 0,05), O3G grubu ve K grubunun ortalama retinal kalınlıkları arasında anlamlı fark olmadığı gözlendi (p> 0,05). O2G grubunun ortalama retinal kalınlıkları ile İG grubunun ortalama kalınlıkları arasında anlamlı fark olmadığı görüldü (p> 0,05). Apopitotik hücre sayımı sonucunda K grubundaki TUNEL-pozitif hücre sayısının mm2 başına en az, İG grubunda en fazla sayıda olduğu belirlendi. O2G grubunda TUNEL-pozitif hücre sayısı İG grubuna yakın değerlerde, O3G grubunun değerleri K grubuna yakın değerlerde bulundu. Buna göre immünohistokimyasal bulguların histopatolojik bulguları destekler yönde olduğu tespit edildi.TARTIŞMA VE SONUÇ: Sıçanlarda oluşturulan retinal iskemi-reperfüzyon hasarına karşı ozon ön koşullama tedavisinin koruyucu etkisinin olduğu buna karşılık oksijen ön koşullamasının etkili olmadığı gözlenmiştir. Medikal ozon tedavisi iskemi-reperfüzyon hasarını önleme etkisi ile retinal vazooklüzif hastalıkların tedavisinde gelecek vaadeden bir ajan olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the effect of intraperitoneal medical ozone preconditioning in the protection against retinal ischemic-reperfusion injury in rats using histopathologic and immunohistochemistry methods.MATERIALS AND METHOD: 44 adult male Wistar albino rats were divided in four groups: control group (K, n=11), ischemia group (IG, n=11), oxygen preconditioning group (O2G, n=11), ozone preconditioning group (O3G, n=11). Until one day before the ischemia application, O2G group was treated by oxygen preconditioning and O3G group by ozone preconditioning during three succesive days. Except K group, central retinal artery occlusion was performed in all groups. After 90 min. of ischemia followed by 4 hours of reperfusion, all eyes were enucleated. Histopathologically retinal thickness analysis and TUNEL-labeled retinal apoptotic cell counts were done.RESULTS: Comparison of mean retinal thickness values between O3G and O2G groups and between O3G and IG groups showed statistically significant differences (p< 0,05), and between O3G and K groups there was no significant difference (p> 0,05). Comparison of mean retinal thickness values of O2G and IG group showed no significant difference (p> 0,05). Results of retinal apoptotic cell counts using TUNEL method were compatible with histopathologic analysis. There were fewer apoptotic cells per mm2 in O3G and K groups than IG and O2G groups. Number of apoptotic cells was similar between IG and O2G groups, and between O3G and K groups.DISCUSSION: Findings demontrate the protective effect of medical ozone preconditioning in a model of retinal ischemia-reperfusion in rats and oxygen preconditioning has no effect. In conclusion, with the preventive effect on ischemia-reperfusion injury, medical ozone may become a promising choice of therapy in vaso-occlussive diseases of retina.