İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulaması yapılan polikistik over sendromlu (pkos) kadınlarda rekombinant FSH (rFSH) ile yüksek saflıkta üriner fsh (HP-uFSH) kullanımının karşılaştırılması
Comparison of recombinant FSH and highly purified urinary FSH in women with polycystic ovary syndrome undergoing ICSI cycles
- Tez No: 272719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA ÖZDEMİR ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: ICSI yapılan Polikistik Over Sendromlu hastalarda, rekombinant FSH (r-FSH) ile yüksek saflıkta üriner FSH'yı (HP-uFSH, ürofollitropin) etkinlik ve güvenilirlik açısından karşılaştırmakARAÇ VE GEREÇLER: ICSI uygulamasında GnRH antagonist protokolü kullanılan Polikistik Over Sendromlu toplam 91 hasta, r-FSH (n=46) veya HP-uFSH (n=45) tedavisi almak üzere randomize edildi. İki grup, gonadotropinle stimülasyon süresi, kullanılan toplam gonadotropin miktarı, elde edilen matür oosit sayısı, fertilizasyon oranları, embryo kalitesi, dondurulan embryo sayıları, implantasyon ve gebelik oranları, OHSS ve multipl gebelik geli?imi ve toplam tedavi maliyeti açısından karşılaştırıldı. İstatistik analiz için Student's t testi ve ki kare testleri kullanıldı.BULGULAR: Elde edilen matür oosit sayısı, 1.gün fertilize olan oosit sayısı, dondurulan embryo sayısı, r-FSH grubunda istastistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulundu (sırası ile p=0.024, p=0.003, p=0.002). Gebelik ve klinik gebelik oranları istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte r-FSH grubunda daha yüksek oranda saptandı (sırası ile 52.2%'a kar?ı 35.6%, p=0.11, 37%'a kar?ı 28.9%, p=0.41). Gebelik başına maliyet açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmazken, r-FSH kullanımının devam eden gebelik başına %9.94 daha fazla maliyetli olduğu gösterildi. Stimülasyon süresi, toplam kullanılan gonadotropin miktarı, embryo kalitesi, implantasyon oranları, OHSS ve multipl gebelik oranları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmadı.SONUÇ: ICSI yapılan Polikistik Over Sendromlu hastalarda, r-FSH kullanımının klinik gebelik başına daha yüksek maliyete rağmen, elde edilen matür oosit sayısı, 1.gün fertilize olan oosit sayısı, dondurulan embryo sayısı ve gebelik oranları açısından HP-uFSH kullanımına daha üstün olduğu izlenmektedir.ANAHTAR KEL?MELER: Rekombinant FSH, yüksek oranda saflaştırılmış üriner FSH (ürofollitropin), Polikistik Over Sendromu, yardımla üreme teknikleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare efficacy and safety of recombinant FSH (r-FSH) and highly purified urinary FSH (HP-uFSH) in patients with PCOS undergoing ICSI cyclesMATERIAL AND METHODS: A total of 91 patients with PCOS undergoing ICSI were randomly assigned to receive either r-FSH (n=46) or HP-uFSH (n=45) with a GnRH antagonist protocol. Duration of stimulation, total dose of gonadotrophins used number of mature oocytes retrieved, fertilization rates, embryo quality, the number of embryos cryopreserved, implantation and pregnancy rates, OHSS, multiple pregnancy rates and overall therapy costs were compared between groups. Student?s t test and chi square test were used for statistical analysis.RESULTS: The number of mature oocytes retrieved, the number of oocytes fertilized on day 1, the number of cryopreserved embryos were found to be significantly higher in r-FSH group (p=0.024, p=0.03, p=0.002 respectively). Pregnancy rates, clinical pregnancy rates were found to be higher in r-FSH group although not statistically significant (52.2% versus 35.6%, p=0.11, 37% versus 28.9%, p=0.41 respectively). Overall therapy costs per clinical pregnancy were associated with a 9.94% increase in r-FSH group whereas costs per pregnancy were not different between groups.The duration of stimulation, total dose of gonadotropin used, the number of good quality embryos, implantation rates, OHSS and multiple pregnancy rates did not differ significantly between two groups.CONCLUSION: r-FSH is shown to be superior than HP-uFSH by means of, the number of mature oocytes retrieved, the number of oocytes fertilized on day 1 and cryopreserved embryos, pregnancy rates in spite of higher overall therapy costs per clinical pregnancy in patients with PCOS undergoing ICSI cycles.KEY WORDS: Recombinant FSH, highly purified urinary FSH, polycystic ovary syndrome, assisted reproductive technologies