Hastanemize maluliyet nedeni ile başvuran yeraltı kömür madeni işçilerinde Pnömokonyoz durumu
Pneumoconiosis situation of the underground miners who have come to our hospital due to physical infirmity
  1. Tez No: 272754
  2. Yazar: CEVAHİR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Zonguldak ili kömür madenlerinden emekli olmuş ve 2009-2010 yılları arasında Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna başvurmuş işçilerin pnömokonyoz durumlarının değerlendirilmesi amacı ile planlandı. Retrospektif bir çalışma olup yüz yirmi yedi işçi çalışmaya dahil edildi. Olguların %76,4 (97 olgu)'ünde pnömokonyozla uyumlu değişiklikler saptandı. Çalışmaya dahil edilen işçilerin %20.5 (26 olgu)'inin önceden saptanmış olan pnömokonyoz durumlarının arttığı görüldü. Olguların %21.3 (27 olgu)'i yeni meslek hastalığı tanısı almış olup pnömokonyoz tanı yaşı ortalaması 59.48 ± 12.13 yıl, ortalama çalışma süresi 21.81 ± 5.6 yıl, emeklilik sonrası geçen süre ise ortalama 17.89 ± 14.3 yıl olarak bulundu. Meslek hastalığı tanısı alan bu yeni olguların sadece %40.7 (11 olgu)'sinin tanısı yasal yükümlülük süresi olan emeklilik sonrası ilk 10 yıl içerisinde konulmuştur. Yeni kömür işçisi pnömokonyozu (KİP) tanısı alan işçilerin % 59.3 (16 olgu)'ünün tanısı ise yasal yükümlülük süresi bitiminden sonra konulabilmişti. Yükümlülük süresi 10 yıl olarak alındığında yükümlülük süresi bitiminden sonra pnömokonyoz tanısı alan 16 işçinin emeklilik sonrası tanı konmasına kadar geçen süre ortalaması 26.75 ± 12 yıl olarak tespit edilmişti. Sonuç olarak çalışmamızda emekli kömür madeni işçilerinde KİP progresyonunun devam ettiği görülmektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile yasal yükümlülük süresi dolmuş olsa bile işçilerin uzun süreli takibe alınmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate pneumoconiosis situations of the miners who have retired from Zonguldak mines and applied to social security higher board of health. It was a retrospective study and one hundred and twenty seven workers were included. The changes complying with pneumoconiosis were detected at 76.4% (97 cases) of the cases. It was found that 20.5% (26 cases) of the miners had worsened pneumoconiosis which was previously detected. 21.3% (27 cases) of the cases were diagnosed as occupational disease for the first time and their average diagnosis age ? complying with literature- was 59.48 ± 12.13 years, average working span was 21.81 ± 5.6 years and the average working period after retirement was 17.89 ± 14.3 years. Only 40.7% (11 cases) of the cases who had been diagnosed as occupational disease were diagnosed during the 10 years of post-retirement period, which is the legal obligation duration. 59.3 % (16 cases) of the cases who had been diagnosed as new coal worker pneumoconiosis (CWP) were diagnosed after the legal obligation duration. When the obligation duration is taken as 10 years, the average time span until the diagnosis of these 16 workers were determined as 26.75 ± 12 years after retirement. As a result, in our study it was found that coal miner pneumoconiosis progression in retired miners continues. In this study we came to the conclusion that even if the legal obligation time might be over, miners should be taken into a long term monitoring.