İnmeli hastalarda EMG Bio-geribildirim ve plastisite
  1. Tez No: 272756
  2. Yazar: YILMAZ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Üst ekstremite motor disfonksiyonları inmeli hastalarda günlük yasamaktivitelerinde belirgin güçlüge yol açar. nmeli hastalarda el bilegidorsifleksiyonundaki güçsüzlük, el fonksiyonlarını negatif olarak etkileyen en önemliproblemlerden biridir. Bu çalısmada elektromiyografik bio-geribildirim (EMGBGB)'nin konvansiyonel fizyoterapiye eklenmesinin üst ekstremite rahbilitasyonunaolan etkileri arastırıldı. Ayrıca kronik inmeli hastalarda EMG-BGB'nin serebralplastisiteyi uyarıp uyarmadıgı arastırılmıstır. Çalısmaya Kocaeli Üniversitesi TıpFakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na 1 Aralık 2009-1 Mayıs2010 tarihleri arasında basvuran 20 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda üst ekstremitegüçsüzlügü mevcuttu, fakat el bilek dorsifleksiyonunu baslatabiliyorlardı. Hastalarrandomize olarak her grupta 10'ar hasta olacak sekilde EMG-BG ve kontrolgruplarına ayrıldılar. Primer motor korteksteki aktivasyon alanlarını ölçmek içinyapılan fMRG çalısmalarında 3 Tesla Achieva/Intera Release 2.6.1 12.6 seri tümvücut tarayıcı MRG cihazı (Philips Medical Systems, Eindhoven, The Netherlands)kullanıldı. BGB grubunda, aktif el bilegi dorsifleksiyonu eklem hareket açıklıgını(EHA) artırmak için Myomed 932 cihazı (Enraf-Nonius; Röntgenweg 1, P.O. Box810, 2600 AV Delft, The Netherlands) ile ardısık 10 gün boyunca günde yarımsaatlik 10 seans EMG-BGB terapisi uygulandı. Ek olarak, BGB grubunda 10 günboyunca günde 2 saat süreyle konvansiyonel fizyoterapi program uygulandı. Bunakarsın, kontrol grubuna 10 gün boyunca yalnızca konvansiyonel fizyoterapi programıuygulandı. Her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası aktif el bilegi EHA'sı, kastonusu degerlendirmesi, Brunnstrom motor evreleme cetveli, Wolf motor fonksiyontesti (WMFT), Jebsen Taylor el fonksiyon testi ve fMRG'de primer motor korteksaktivasyon alanı degerlendirmesi yapıldı. Hastaların yas ortancası 56.50±49.25-65.25(en küçük: 20, en büyük: 75) idi. Çalısmanın baslangıcında gruplar arasındademografik özellikler, klinik parametreler ve fMRG bulguları açısından anlamlıfarklılık yoktu (tüm parametreler için p>0.05). Tedavi sonrası degerlendirmedeEMG-BGB grubunda aktif el bilegi ROM'u ve Brunnstrom motor evrelemecetvelinde baslangıca oranla anlamlı iyilesme mevcuttu (sırasıyla p=0.007 ve 0.046),fakat kontrol grubunda anlamlı farklılık yoktu. Gruplar arası analizlerde tedaviöncesi ve tedavi sonrası yapılan klinik degerlendirmelerde EMG-BGB grubu ilekontrol grupları arasında anlamlı farklılık yoktu. Her iki grupta da WMFT'deki çogugörevde belirgin gelisme gözlemlendi. Jebsen Taylor el fonksiyon testi alt-testlerininperformans zamanlarında her iki grupta da belirgin iyilesme görüldü. Grup içianalizler her iki grupta da primer motor korteks aktivasyon alanında artıs egilimigösterse de, bu egilim istatistiksel olarak anlamlı degildi (p>0.05). Sonuç olarak;inmeli hastalarda EMG-BGB'nin rutin konvansiyonel terapi uygulamalarınaeklenmesinin, etkilenmis üst ekstremitenin performansını artırdıgı gösterilmistir.Bununla beraber çalısmamızda uygulanan EMG-BGB yönteminin beyin plastisitesiüzerine etkisi olmadıgı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The upper extremity motor dysfunction could result in prominent disability indaily living activities of stroke patients. Weakness in wrist dorsiflexion in hemiplegicpatients is one of the most important problems that negatively affect their handfunctions. The effects of adding the electromyographic biofeedback (EMG-BF)treatment to conventional physiotherapy on rehabilitation of upper extremityfunctions were investigated in this study. It was also aimed to search whether theEMG BF promote the cerebral plasticity in chronic stroke patients or not. Twentystroke patients who admitted to Kocaeli University, Faculty of Medicine, Departmentof Physical Medicine and Rehabilitation in-between Dec 01, 2009 and May 01, 2010were included in the study. All patients had upper extremity weakness, but hadability to start the wrist dorsiflexion. They were randomized into EMG-BF andcontrol groups, each composed of ten patients. fMRI studies were performed with 3Tesla Achieva/Intera Release 2.6.1 12.6 series whole body scanner MRI tool (PhilipsMedical Systems, Eindhoven, The Netherlands) to measure area of activation onprimary motor cortex. EMG-BF therapy was applied to increase the range of motion(ROM) of the active wrist dorsiflexion with Myomed 932 (Enraf-Nonius;Röntgenweg 1, P.O. Box 810, 2600 AV Delft, The Netherlands) BF tool for half anhour for 10 sessions during 10 consecutive days in BF group. Additionally,conventional physiotherapy sessions of two hours per day were conducted to BFgroup for 10 days. Whereas, only conventional physiotherapy was conducted to thecontrol group for 10 days. Active ROM measures of wrist, muscle tone assessment,Brunnstrom motor recovery stage, Wolf motor function test (WMFT), Jebsen Taylorhand function test and area of activation on primary motor cortex on fMRI wereanalyzed before and after the treatment for both of the groups. The median age of thepatients was 56.50±49.25-65.25 (minimum: 20, maximum: 75). The demographicalfeatures, clinical parameters and fMRI findings did not differ significantly betweentwo groups at baseline (p>0.05 for all parameters). In post-treatment measures,significant improvements were detected in active ROM of wrist and Brunnstrommotor recovery stage in EMG-BF group when compared to the baseline (p=0.007and 0.046, respectively), whereas no significant differences were detected in controlgroup. In between group analyses before and after the treatment, no significantdifferences were detected in any clinical assessment between EMG-BF and controlgroups. Significant improvements were detected in many tasks of WMFT withinboth groups. Performance times were also improved significantly in many subtests ofJebsen Taylor hand function tests within both groups. The within group analysesrevealed a tendency of increase on area of activation on primary motor cortex forboth groups, however this tendency was not statistically significant (p>0.05). Inconclusion, adding the EMG-BF to the routine conventional therapeutic applicationswas detected to improve the performance of affected upper extremity in strokepatients. However, EMG-BF procedure did not have any effect on brain plasticity.