Azot protoksit'in inflamatuar, antiinflamatuar ve anjiogenez parametreleri üzerine etkisi
Effect of nitrous oxide on inflammatory, antiinflammatory and angiogenesis parameters
  1. Tez No: 272763
  2. Yazar: YASEMİN HAKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anestezi ve cerrahi girişim, sistemik inflamatuar yanıtın gelişmesine neden olmaktadır. Gelişen inflamatuar yanıtın şiddeti kullanılan anestezik maddelerin farmakolojik etkisine ve aneztezi süresine bağlıdır. Çalışmamızda anestezik ajan azot protoksitin inflamatuar, antiinflamatuar ve anjiogenetik parametreler üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya, elektif ürolojik cerrahi girişim geçiren 44 erişkin hasta dahil edildi. Anestezi idamesi Grup 1'de 1-2 MAC sevofloran ile % 50 O2, % 50 N2O olacak şekilde, Grup 2'de 1-2 MAC sevofloran ile % 50 O2 % 50 hava olacak şekilde 4 L/dk taşıyıcı gaz altında sağlandı.Serum IL-6, TNF ? , hsCRP, IL-10, VEGF ve VEGFR1 ölçümü için anestezi öncesi, anestezinin 60. dakikasında, anestezi indüksiyonu bittikten sonra ve operasyondan 24 saat sonra kan örnekleri alındı. İstatistiksel analizde, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Bonferroni testi kullanıldı.Her iki grupta da serum CRP ve IL-6 düzeyleri postoperatif dönemde anlamlı arttı. Ancak bu peryotta TNF ? düzeyleri anlamlı düşük bulundu. IL-6'daki artış oranı ve TNF?'nın azalış oranı azot protoksit grubunda daha yüksek bulundu. Azot protoksit grubunda hsCRP'deki artış oranı daha düşüktü. IL-10 düzeylerinde her iki grupta da farklılık bulunmadı. Serum VEGF düzeylerinde her iki grupta postop dönemde anlamlı bir azalma görülürken VEGFR1 düzeylerinde ise bir farklılık bulunmadı.Sonuç olarak azot protoksitin inflamatuar ve anjiogenetik parametreler üzerine önemli etkileri olduğu görülmüştür. Azot protoksit etkilerini değerlendirmek için daha detaylı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Anesthesia and surgical intervention, leads to the development of systemic inflammatory response. The severity of the inflammatory response depends on the pharmacological effects of anesthetic agents and duration of anesthesia. In our study, we aimed to investigate the effects of anesthetic agent nitrous oxide on inflammatory, antiinflammatory and angiogenesis parameters.Forty-four patients undergoing elective urological surgey were included in the study. Anesthesia maintenance provided with 1-2 MAC sevoflurane, O2 50%, N2O 50% in 4L/m transporter gase for group 1 and 1-2 MAC sevoflurane, O2 50%, air 50% in 4L/m transporter gase for group 2.Venous blood samples for the measurement of IL-6, TNF ? , hsCRP, IL-10, VEGF and VEGFR1 were taken before the induction of anaesthesia, 60 minutes of anesthesia induction, at the end of anaesthesia and 24 hours after operation. In statistical analysis Bonferroni test and analysis of variance at the repeated measures were used.In both groups serum CRP and IL-6 levels were significantly increased in the postoperative period. Whereas in this period TNF ? levels were significantly decreased. The rate of increase for IL-6 and rate of decline for TNF ? were found higher in nitrous oxide group. Also in nitrous oxide group the rate of increase for hsCRP were lower. IL-10 levels did not show a significant change in both groups. In the postoperative period serum VEGF levels had decreased significantly in both group whereas VEGFR1 did not show a significant change.In conclusion nitrous oxide showed significant effect on inflammatory and angiogenic parameters. Further detailet studies are required to evaluate the effect of nitrous oxide.