Preeklampsi hastalarında inflamatuar sürecin değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory process in preeclamptic patients
- Tez No: 272762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Preeklampsi gebeliğin ikinci yarısında başlayan hipertansiyon ve proteinüri ile karakterizedir. Preeklampside görülen endotelyal disfonksiyon ile trofoblastik hipoperfüzyonun, gebeliğe bağlı artan maternal inflamatuar cevabın bir parçası olduğu düşünülmektedir. Biz bu çalışmada preeklamptik ve normotansif gebelerde bazı inflamatuar belirteçleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 36 hafif preeklamptik hasta, 36 şiddetli preeklamptik hasta ve 33 normotansif gebe dahil edildi. Serum Amiloid A (SAA) ve yüksek sensitif C reaktif protein (hsCRP) enzim bağlı immün ölçüm yöntemi (ELISA) ile serum prokalsitonin ise enzim bağlı immün floresans yöntem (ELFA) ile belirlendi. Ortalama arteriyel kan basıncı (MAP) hastalığın şiddetini belirlemesinde indikatör kullanıldı. Şiddetli preeklamptik grupta SAA, hsCRP ve prokalsitonin düzeyleri hafif preeklamptik ve normotansif gruplardan yüksek bulundu. Hafif preeklamptik grupta SAA ve hsCRP düzeyleri normotansif gebelerden yüksek bulundu ancak bu gruplar arasında prokalsitonin düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamadı. SAA, hsCRP, prokalsitonin ve MAP arasında anlamlı korelasyon belirlendi. Sonuç olarak bizim çalışmamız preeklampsi ile inflamatuar reaksiyonların yakın ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is characterized by hypertension and proteinuria that begins in the second half of pregnancy. Endothelial dysfunction and trophoblastic hipoperfusion seen in preeclampsia suggested to be part of an increased maternal inflammatory response to pregnancy. In this study, we aimed to evaluate some inflammatory markers in preeclamptic and normotensive pregnants. The study included 36 cases with mild preeclampsia, 36 cases with severe preeclampsia and 33 cases of normotensive pregnant. Serum Amyloid A (SAA) and high sensitive C reactive protein (hsCRP) were measured by enzyme linked immunosorbent assays (ELISA), serum procalcitonin was measured by enzyme linked fluorescent immunassay (ELFA). Mean arterial pressure (MAP) was used as an indicator of the severity of the disease. In severe preeclampsia group, serum amyloid A, procalcitonin, and hsCRP levels were significantly higher than mild preeclamptic and normotensive groups. SAA and hsCRP levels were higher in mild preeclamptic group when compared with normotensive pregnant but no significant difference was found in procalcitonin between these groups. There were significant correlations betweeen SAA, hsCRP, procalcitonin and MAP. In conclusion, our study suggest that inflammatory reactions are closely associated with preeclampsia.