Dişsiz geriyatrik hastalarda Lm-unıque ile Supreme'in karşılaştırılması
A comparison of laryngeal mask unique versus supreme for edentulous geriatric patients
- Tez No: 272822
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Altmış beş yaş üstü hastaların %60'ını dişsiz hastalar oluşturmaktadır. Dişsiz hastaların maske ile ventilasyonu dişli olan hastalara göre daha zor olur.Yeni supraglottik havayolu gereçleri solunum ve gastrointestinal yolu ayırmaya ve kaçağı azaltmaya yönelik modifikasyonları içermektedir. Laringeal maske Supreme tek kullanımlık, gastrik içerik aspirasyonu yapılabilen, kafı polivinilkloridden yapılmış laringeal maskedir. Laringeal maske Supreme; laringeal maske Fastrach, laringeal maske Proseal ve laringeal maske Unique'in özelliklerinin tümünü içerir.Bu çalışmanın amacı, laringeal maske Unique ile Supreme arasında ilk denemedeki yerleştirme başarısını, orofaringeal kaçak basınçlarını, yerleştirme kolaylığı ve yerleştirme sürelerini ölçmek; ikincil olarak da yerleştirme esnasında olası hemodinamik etkilerini karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışma ASA fizyolojik sınıflamasına göre I-II-III grubu 65 yaş ve üzeri elektif cerrahi geçirecek ve laringeal maske yerleştirme endikasyonu olan 60 dişsiz hasta ile prospektif ve randomize olarak gerçekleştirildi, orofaringeal kaçak basınçlarının ölçümü esnasında çift kör olarak yapıldı. Hastalar randomize olarak grup U ve Grup S olmak üzere ikiye ayrıldı. Amaçta hedeflenen ölçümler yapıldı.Bulgular: Laringeal maske Supreme, laringeal maske Unique'e göre ilk denemede daha kolay yerleştirilmiştir ve sırasıyla %86.6 ve %73.3 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda laringeal maske Unique ve Supreme karşılaştırıldığında orofaringeal kaçak basıncı, yerleştirme zamanı, yerleştirme kolaylığı ve hemodinamik verileri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Laringeal maske Unique'in orofaringeal kaçak basıncı: 17.10 cmH2O, laringeal maske Supreme'in 20.56 cmH2O olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study : Edentulous patients aged over 65 constitute 60% of patients. It is more difficult to perform bag-mask ventilation in edentulate patients than in patients with intact dentition.Newer supraglottic airway devices have modifications to improve seal and to separate the respiratory and the gastrointestinal tracts. Laringeal mask Supreme is a new, single-use; latex-free, laryngeal mask airway with gastric access is made of medical grade polyvynil chloride. It combines features of laringeal mask Fastrach, laringeal mask ProSeal and laringeal mask Unique.We aimed to compare the laringeal mask Unique with Supreme in assessing success of first attempt, oropharyngeal leak pressure, ease of insertion and time for insertion secondly assessing hemodynamic effects on laryngeal mask insertion.Material and Methods: Methods a total of 60 patients of ASA group I, II and III were included in our study. Regarding the airway device used during surgery, the patients were randomly assigned into two groups: Group Supreme and Group Unique. Intended measurements were recorded for each groups.Results: Laryngeal mask Supreme is superior to Unique because of first attempt success rate. There was no difference between the two groups in oropharyngeal leak pressures, ease of insertion, insertion time and hemodynamic parameters. Oropharyngeal leak pressures of laryngeal mask Unique and Supreme is 17.10 cmH2O and 20.56 cmH2O, respectively.