(-)- Gossipolün (AT-101) AtT-20/D16v-F2 pitüiter kortikotrop adenom hücreleri üzerindeki sitotoksik, apopitotik ve hormon salgısı üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of (-)- Gossypol (AT-101) on cytotoxicity, apoptosis and hormone release in AtT-20/D16v-F2 pituitary corticotroph adenoma cells
  1. Tez No: 272837
  2. Yazar: BANU PINAR ŞARER YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Cushing hastalığı pitüiter kortikotrop adenom hücrelerinden aşırı adrenokortikotropik hormon (ACTH) salınımı ile oluşur. Standart tedavi şekli olan cerrahi ve radyoterapi her zaman başarılı olmamakta ve nüks görülebilmektedir. Pamuk bitkisinden (Gossypium türleri) elde edilen polifenolik yapıdaki (-)- gossipol (AT-101), birçok tümör hücresinde proliferasyonu engellemektedir. Pitüiter tümör hücresi üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmadaki amacımız gossipolün pitüiter adenom hücrelerinde hücre proliferasyonu ve hormon salınımı üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Fare AtT-20/D16v-F2 kortikotrop adenom hücreleri, AT-101'in (-/- gossypol, 0.5-30 µM) artan konsantrasyonları ile 24-48-72 saat süreyle muamele edildi. Hücre canlılığı, ?XTT Cell Proliferation Assay? ile değerlendirildi. Apopitoz, ?Cell Death Detection Elisa Plus Kit? ile değerlendirildi ve ?Caspase-Glo 3/7 Assay? ile doğrulama yoluna gidildi. Apopitotik hücreler akridin oranj testi kullanılarak floresan mikroskopta gözlendi. AT-101'in, AtT-20 kortikotrop hücrelerde zamana ve doza bağımlı bir şeklide hücre proliferasyonunu engellediği görüldü. AT-101'in IC50 değeri, 72. saatte 5.4 µM idi.
Özet (Çeviri)
Cushing disease results from excess adrenocorticotrophic hormone (ACTH) secreted by pituitary corticotroph tumors. Standard treatment including surgery and radiotherapy is not successful every time and recurrence is frequent. (-)- Gossypol (AT-101), which is a polyphenolic compound extracted from cotton plant (Gossypium species), inhibits the proliferation of several tumor cell lines; however, its effect on pituitary tumor cell proliferation has not been determined. Our objective was to determine whether gossypol has inhibitory effect on cell proliferation and hormone release. Mouse corticotroph AtT20/D16v-F2 cells was treated with increasing concentrations of AT-101 (-/- gossypol, 0.5-30 µM) for 24-48-72 hours. Cell viability was determined by XTT Cell Proliferation Assay. Apoptosis was detected by Cell Death Detection Elisa Plus Kit and confirmed by Caspase-Glo 3/7 Assay. Apoptotic cells are shown by fluorescence microscop with acridin orange test. AT-101 inhibited cell proliferation of AtT-20 corticotroph cells in a time and dose dependent manner. IC50 value of AT-101 at 72 hour was 5.4 µM.