Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların ağız bakım gereksinimlerinin geğerlendirilmesi
The assessment of oral care needs of the patients treated et the intensive care unit
- Tez No: 272853
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu ara?tırma yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda oral hijyenideğerlendirmek ve ağız bakım gereksinimlerini saptamak amacıyla planlanmı?tır.Veriler ?stanbul?da özel hastanede toplam yedi aylık bir süre içinde toplanmı?tır.Ara?tırma Etik Kurul tarafından onaylanmı?tır. Ara?tırma örneklemi en az 5 gün yoğunbakım ünitesinde yatan toplam 60 hastadan olu?maktadır. Veri toplama aracı olarakHasta Tanım Formu, Ağız Değerlendirme Rehberi, Brushed Modeli AğızDeğerlendirme Rehberi, Ağız Bakım Protokolü ve Ağız Bakım Kontrol Listesikullanılmı?tır.
Özet (Çeviri)
The purposes of the study are to assess the oral care of the patients in anintensive unit, and to determine the patients? need for oral care. The study wasconducted in 7 months at the intensive care unit of a private hospital in Istanbul. Thestudy was approved by ethical committee. The study sample consisted of 60 patientsbeing treated at least for 5 days in intensive care unit. The data was gathered usingPatient Information Form, Oral Assessment Guide (OAG), Brushed Model OralAssessment Guide, Oral Assessment Protocol and Oral Assessment Checklist.