İstanbul 112 komuta kontrol merkezine bağlı ambulansların bir yıl içerisinde taşıdıkları acil ve elektif cerrahi vakaların değerlendirilmesi
Evaluation of emergent and elective surgery cases transported in one year by the ambulances connected to istanbul 112 command and control center.
- Tez No: 272855
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, 2008-2009 yılları arasında İstanbul 112 komuta kontrol merkezine bağlı ambulansların bir yıl içerisinde taşıdıkları acil ve elektif cerrahi vakaların değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; 2008-2009 yılları arasında İstanbul 112 komuta kontrol merkezine bağlı 120 istasyonun taşıdığı vakaların formları oluşturmaktadır. Örneklemini ise; 2008-2009 yılları arasında taşınan acil ve elektif cerrahi vakaların 50.000 adet formlarından rastgele örneklem yöntemi kullanılarak seçilen 1200 adet form oluşturmaktadır.İstanbul 112 komuta kontrol merkezinde yapılan araştırma için ?Veri toplama formu ? kullanılmıştır. Literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan bu form toplam 26 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada çalışma kapsamına alınan İstanbul 112 komuta kontrol merkezine bağlı ambulansların bir yıl içerisinde taşıdıkları acil ve elektif cerrahi vakaların 50.000 adet olduğu, bunların %50'sini trafik kazalarının oluşturduğu ve trafik kazalarının kadınlarda %28.4 erkeklerde %71.6 olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamına alınan vakalarda olayın oluştuğu yerlerin dağılımda sokaktan alınan vakalar %64.8'lik oranla ilk sırada yer almaktadır.Araştırmada ambulans ile taşınan acil ve elektif cerrahi vakaların %48'ine damaryolu açılmadığı saptanmıştır. Ayrıca temel yaşam desteği verilen 15 vakadan sadece 2 vaka geri döndürülebilmiştir. Bu nedenle konunun önemi ve bu konuda yapılan çalışmalardan elde edilecek bulguların sağlık çalışanlarıyla paylaşılmasının ülkemizde sağlık çalışanlarına verilen eğitimin istenen düzeye getirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was made as a descriptive in assesment of emergent and elective surgery cases transported by the ambulances connected to Istanbul 112 emergency call center between 2008-2009.The universe of the research population was constituted, by the forms of cases transported by 120 stations which are commanded under Istanbul112 emergency call center in Istanbul between 2008-2009. The sample group is also constitued by 1200 forms which are randomly selected from the 50.000 emergent and elective surgical cases transported between years 2008 - 2009.?Data Collection Form? was used for the research realized in Istanbul 112 emergency call center. The form prepared in accordance with literature knowledge, includes 26 questionsIn this research, the number of emergent and elective surgery cases within a year transported by the ambulances connected to Istanbul 112 emergency call center is 50,000 and 50 % of them are consisted by traffic accidents, and it is determined that the ratio of traffic accidents in females is 28.4 % and it is 71.6% in males. Besides, in the range of the places where the fact happened within cases included to the research, cases taken from streets are in the first place with a rate of 64.8% .In the study, it is determined that any intravenous way was opened to 48% of emergent and elective surgical cases transported by ambulances. Also, only 2 cases of the 15 cases responded cardiopulmonary resuscitatation. Therefore, we think that sharing the importance of the issue and the findings obtained from the studies executed with health care professionals, would contribute bringing health education given in our country to the level desired.