Değişik sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin farklılık iklimine yönelik algılarının karşılaştırılması
Comparing perceptions for diversity climate of the nurses who worked in various healthcare institutions
- Tez No: 272856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, değişik sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin farklılık iklimine yönelik algılarının karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, İstanbul Avrupa kıtasında bulunan değişik sağlık kurumlarında çalışan hemşirelerin tümü oluştururken, örneklemini rastgele yöntemle seçilen bir üniversite, bir devlet ve iki özel hastanelerde çalışan 300 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri, Aralık 2009-Nisan 2010 tarihleri arasında yetkili kurumlardan gerekli izinler alındıktan sonra toplandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan, hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren 13 soruluk tanıtıcı bilgi formu, hemşirelerin farklılıklarla ilgili tutumlarını belirlemeye yönelik 6 açık uçlu sorudan oluşan anket soruları ve Farklılık İklimi Ölçme Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS 16.0 İstatistik Programı ile analiz edildi. Verilerin analizinde yüzdelik hesaplama, aritmetik ortalama, student-t testi, Oneway Anova testi, ki-kare testi, Croanbach alfa katsayısı, Pearson Correlation testi, kullanıldı. Hemşirelerin; çalıştıkları kurum tipi ile eğitime (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was performed as a definer for purpose of comparing perceptions for diversity climate of the nurses who worked in various healthcare institutions. The population of study consisted of all of the nurses in various health institutions in İstanbul on the European continent and its sample consisted of 300 nurses who worked in an university, a state and two private hospitals. The data were collected between the dates of December 2009-April 2010 after necessary permits were obtained from authorized bodies. İn the research, an information form with 13 questions, to determine the differences in nurses'attitudes about 6 open-ended questions in a questionnaire and Diversity Climate Assesment scale were used as a data collection tool. The data were analyzed with the SPSS 16.0 Statistic Package Program. İn analysis of the data, percentage calculation, mean, student-t test, Oneway Anova test, chi-square test, Croanbach alpha coefficient, The Pearson Correlation tests were used. İt was determined that there was a meaningful difference between meaning of diversity attributed to education (p0,05) between the age, gender, the marital status, voluntary selection of the profession status, working unit period of professional experience, foreign born nurses in the life time of Turkey, geographical area of nurses hometown, Diversity Climate Assessment