Romatoid artrit'li hastalarda beden imajı ve benlik saygısı
Self esteem and body image in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 272857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma; romatoid artrit tanısı almış hastaların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerinin beden imajı ve benlik saygılarına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma; İstanbul ili Avrupa kıtasında yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesi ile bir üniversite hastanesine gelen 120 romatoid artrit hastası ile kesitsel olarak gerçekleştirildi. Veri ?Tanıtıcı Bilgi Formu?, ?Beden İmajı Ölçeği? ve ?Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği? uygulanarak toplandı. İstatistiksel analizde; Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey HDS Analizi, t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman' s Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Hastaların %71,7' si kadın, %36,7' si lisans ve üstü mezunu, %68,3' ü evli, %38,3' ü ev hanımı ve yaş ortalamaları 42,70±12,36' dır. 20-44 yaş grubundakilerin, lisans ve üstü mezunlarının, çocuk sahibi olmayanların, ek hastalığı olmayanların, anti-TNF kullanmayanların beden hoşnutluk düzeyleri ve benlik saygılarının yüksek olduğu; 5 yıl ve üzerinde tedavi görenlerin, el ve vücut bölgesi değişiklikleri ile yürüyüş bozukluğu görülenlerin, aile ve çalışma hayatında değişiklik görülenlerin beden hoşnutluk düzeylerinin ve benlik saygılarının daha düşük olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study of patients diagnosed with rheumatoid arthritis and the socio-demographic characteristics of the disease, was performed to determine the effects of body image and self-confidence. The research was conducted in Istanbul on the European side in conjunction the education and research department of a university hospital with 120 patients with rheumatoid arthritis. Data was collected by applying“Introductory Information Form”,“Body Image Scale and Coopersmith Self-Esteem Scale”. Statistical analysis; One Way Variance Analysis (ANOVA), Tukey HDS Analysis, t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Pearson Corelation Analysis and Spearman's Corelation Analysis were used. The mean age of patients was 42.70±12.36, 71.7% percent women, 36.7% of the undergraduate and graduate, 68.3% married and 38.3% third of housewife. In the 20-44 age group, graduates of bachelor level and above, who are childless, not in addition to the disease and not using anti-TNF levels, body satisfaction and self-esteem is high; after receiving specific treatment for 5 years, changes in hand and body sites and walking were observed, in family and working life changes in self-esteem is lower than before.