Tek ve çoğul tutulumlu akciğer kist hidatik olgularında morbiditeyi etkileyen faktörler
Effect of single versus multiple hydatid cysts in lung to morbidity
- Tez No: 272915
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER YÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmamızda 2000-2009 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, GöğüsCerrahisi Anabilim Dalı'nda tedavi edilen hastalarda akciğerdeki hidatik kist sayısının tekveya çoğul oluşunun cerrahi tedavi sonrası morbiditeye etkilerini gözden geçirmeyiamaçladık.Ocak 2000-Aralık 2009 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, GöğüsCerrahisi Anabilim Dalı'nda toplam 56 akciğer kist hidatikli olgu opere edildi. En küçük olguyedi yaşında, en büyük olgu 82 yaşındaydı. Ortalama yaş 38.77 idi. Olgularımızın 27'si(%48.2) kadın 29'u (%51.8) erkekti.Olgularda yaş, cinsiyet, öykü, semptomatoloji, tutulumun yaygınlığı, ek organtutulumu, operasyon detayları, post operatif karşılaşılan komplikasyonlar, prognoz oranlarıdeğerlendirildi.Akciğer kist hidatik nedeniyle cerrahi müdahale kararı alınan 56 olguya her biri farklızamanda yatırılarak 65 cerrahi prosedür uygulandı. Uygulanan 65 cerrahi prosedürün 64'ügenel anestezi altında, biri lokal enestezi ile uygulandı. Uygulanan 65 cerrahi müdahalenin62'sinde torakotomi, ikisinde sternotomi ve birinde perkütan drenaj kateteri yerleştirilmesiişlemi uygulandı. Cerrahi müdahale olarak dört kez sadece kistotomi, 51 kezkistotomi+kapitonaj, beş kez wedge rezeksiyon, üç kez kist rezeksiyonu ve birer kezdeenükleasyon ve perkütan drenaj kateteri yerleştirilmesi yöntemi kullanıldı.Olgularımızın ortalama yatış süresi 8.57 gün (3gün-25 gün) olarak tespit edildi. Bizimolgularımızın sekizinde erken ve geç dönem komplikasyon gelişti. Olguların ikisinde izoleuzamış hava kaçağı, birinde 20 gün sonra pnömoni ve dört ay sonra hidropnömotoraks,birinde izole hidropnömotoraks, birinde uzamış hava kaçağı ve rezidü kist, birinde uzamışhava kaçağı ve pnömotoraks, birinde üç kez ayrı zamanda pnömotoraks ve birinde de uzamışsafra kaçağı tespit edildi. Bizim olgularımızdan 82 yaşındaki bir kadın hasta postoperatifbirinci gün yoğum bakım ünitesinde çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldü. Mortaliteoranımız %1.78 idi Olguların dördünde nüks (%7.1) görüldü.Sonuç olarak bizim olgularımızda akciğerdeki kist hidatik sayısının, postoperatifdönemdeki komplikasyon gelişme oranı istatistiksel olarak anlamsız olarak tespit edildi(p=0.055). Akciğer kist hidatiğinin etkin tedavisi cerrahi olduğundan akciğer(ler)deki kisthidatik odağı sayısı tek veya çoğul da olsa cerrahi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, our aim was to observe the effect of single versus multiple hydatid cystsin lung to morbidity after surgical treatment.Fifty-six cases with lung hydatid cyst have been operated in Department of ThoracicSurgery, Trakya University Faculty of Medicine between January 2000-December 2009.Patients were between 7 and 82 ages. Mean age was 38.77. Cases were 27 (48.2%) men and29 (51.8%) women.Cases were evaluated through age, gender, symptomatology, prevalance of disease,added organ with disease, operation details, postoperative complications and prognosis ratio.We were performed 65 surgery procedures for 56 cases at different hospitalizationtimes. Sixty-four operations were performed with general anesthesia and one with localanesthesia. In these patients, thoracotomy was performed in 62 patients, sternotomy wasperformed in two patients and percutane drainage was performed in one patient. In patientswith pulmonary cysts, cystotomy with capitonage (n=51), wedge resection (n=5), cystresection (n=3), enucleation and percutane drainage (n=1) were performed.Mean hospitalisation period was 8.57 days (3-25 days). Eight cases occured differentcomplications: Prolonged air leakage had been seen (n=2), pneumonia after 20 days andhydropneumothorax after four months (n=1), hydropneumothorax (n=1), prolonged airleakage and residual cyst (n=1), prolonged air lackage and pneumothorax (n=1), three timespneumothorax at different times (n=1) and prolonged biliary leakage (n=1) were seen. One ofour cases, a 82 year old woman died, because of multi organ failure in the first postoperativeday in intensive care unit. Our mortality rate was 1.78%. In 4 (7.1%) cases recurrent diseasehave beeen seen.As a result, in our cases, the number of lung hydatid cysts does not statisticallysignificant on postoperative complication rate (p=0.0055). In lung hydatid disease, actualtreatment is surgery and even in single or multiple cysts surgery should be applied.