Primer mediyastinal tümörlerde total cerrahi rezeksiyonun sürvi üzerine etkisi
The effect of total surgical resection on survival in primary mediastinal tumor
  1. Tez No: 272932
  2. Yazar: SEVİNÇ YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. ALTEMUR KARAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Ocak 1995-Aralık 2009 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi TıpFakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde primer mediyastinal tümör nedeniyle çeşitlicerrahi prosedürlerin uygulandığı 41 olguyu kapsamaktadır. Olgular yaş, cinsiyet, şikayet,lezyon lokalizasyonu, girişim şekli, yapılan rezeksiyon ve histopatolojik tanı açısındanretrospektif olarak değerlendirildi ve literatür bilgileri ile irdelendi.Olguların 17'si (%41,5) kadın ve 24'ü (%58,5) erkekti. Cinsiyete göre yaş dağılımınabakıldığında kadın olguların yaş aralığı 15-81 yıl ve yaş ortalaması 52,3 yıl, erkek olgulardaise yaş aralığı 9-84 yıl ve yaş ortalaması 47,8 yıldı.Histopatolojik incelemede olguların 17'sinde (%42) timik tümörler, 13'ünde (%32)nörojenik tümörler, yedisinde (%17) mezenkimal tümörler, ikisinde (%4) leiomyoma ve birer(%2,5) olguda teratoma ve Ewing sarkoma tespit edildi.Olguların 38'ine (%93) total rezeksiyon uygulanırken; üç hastada tanısal amaçlıbiyopsi (%7) alındı. Postoperatif erken mortalite görülmedi.Olgular 1-170 ay arasında, ortalama 39 ay takip edildi. Olgulardan dördü (%9,75) butakip süresi içerisinde hayatını kaybetti. Beş yıllık sağkalım malign tümörlerde %86, benigntümörlerde %94 olarak bulundu. Kırkıncı ayda sağkalım %85 idi.Mediyastinal kitleli olgularda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans hem ön tanıhemde cerrahi yaklaşımın belirlenmesi konusunda yardımcıdır. Ancak operatif mortalitenindüşüklüğü, kesin tanının histopatolojik incelemeyle konmasının güvenilirliği ve çoğu kezradikal tedaviyi sağlamadaki üstünlüğü nedeniyle, cerrahi rezeksiyon öncelikle seçilmesigereken yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study we have responted a total of 41 cases underwent different surgicalprocedures with primary mediastinal tumor in Trakya University, Faculty of Medicine,Department of Thoracic Surgey, between 1995 January-2009 December. Cases wereevaluated retrospectively and compared with literature according to age, gender, complaints,localization of lesion, type of intervertion, surgical resection and the histopathologicaldiagnosis. Seventeen (%41,5) cases were women and twenty four (%58,5) cases were men.The age distrubution of cases according to gender; female cases 15-81 years, mean age52,3 years and of male cases 9-84 years with a mean age 47,8 years.Thymic tumors in 17 (42%) cases, neurogenic tumors in 13 (32%) cases,mesenchymal tumors in seven (17%) cases, leiomyoma in two (4%) cases, and teratoma oneand Ewing sarcoma one (2.5%) case were revealed on histopathological analysis. Totalresection in 38 (%93) of cases, and diagnostic biopsy in three patients (7%) was performed.There was no early postoperative mortality. The mean follow-up was 39 months (range 1-170months). Four (9.75%) of the cases died during the follow-up period. The overal five yearssurvival for malignant tumors was 86% and benign tumors was 94%.Survival rate was 85% on 40th month. Computerized tomography and magneticresonance are helpful about determining surgical approach and initial diagnosis on patientswith mediastinal masses. Surgical resection must be selected as a first choice due to low43operative mortality, reliability of definite diagnosis in terms of histopathological examinationand in superiority of the radical treatment.