Vitamin D eksikliği ile fibroblast growth faktör (FGF) 23 düzeyleri ve gestasyonel diyabetes mellitus ilişkisi
Relation between gestational diabetes mellitus and fibroblast growth factor (FGF) 23 levels with Vitamin D deficiency
  1. Tez No: 324919
  2. Yazar: LEVENT ÖZSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÖNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, vitamin D eksikliği ile gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca FGF23'ün vitamin D eksikliği üzerine etkisi araştırılmıştır.Bu çalışma randomize, ileriye dönük, vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmada 174 gebe 1. trimesterdan itibaren poliklinikte takip edildi. 12. gebelik haftasında 25 hidroksivitamin D, 1.25 dihidroksivitamin D, FGF23 ve Klotho düzeyleri ölçüldü. 139 gebeye 24-28. haftalarda 50 gr. (gram) oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı. 106 gebenin 1. saat venöz plazma glukozu < 140 mg/dl bulunurken 33 gebenin > 140 mg/dL bulundu. 100 gr. OGTT yapılan 30 gebenin 5'inde GDM, 10'unda bozulmuş glukoz toleransı (BGT) ve 15'inde normoglisemi saptandı. GDM prevalansı %3.6 olarak hesaplandı.Gebelerin 25 hidroksivitamin D ortalaması 10.8 ± 16.2 ng/mL bulunurken, 113 (%81.9) gebenin 25 hidroksivitamin D düzeyleri 20 ng/mL'nin altında idi. GDM, BGT ve kontrol grubu arasında vitamin D eksikliği yönünden anlamlı fark gözlenmedi. FGF23 düzeyleri ile vitamin D düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı.Vitamin D eksikliği gebeler arasında yaygın olmakla birlikte GDM veya BGT riski ile ilişkisi olmadığını ve FGF23'ün gebelerde vitamin D düzeylerini etkilemediğini gözlemledik.Çalışmamızın kış döneminde yapılması nedeni ile gebelerde vitamin D eksikliğinin görüldüğünü düşündük. Gebelerde vitamin D eksikliğinin nedenleri ve etkileri ile ilgili daha geniş katılımlı araştırmalara ihtiyaç vardır.Anahtar kelimeler : Vitamin D eksikliği, gestasyonel diyabet, FGF23
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relation between gestational diabetes mellitus (GDM) and vitamin D deficiency as well as to investigate the relation of FGF23 levels with vitamin D deficiency.Our study was a randomized, prospective and case-control study. One hundred and seventy four pregnant outpatient women were investigated. We measured 25 hydroxyvitamin D, 1.25 dihydroxyvitamin D, FGF23 and Klotho levels at 12 week of gestation. Fifty gr. (gram) oral glucose tolerance test (OGTT) was performed in 139 pregnant. Mean venous plasma glucose level of 106 pregnant 1 hour after 50 gr. glucose was less than 140 mg/dL and 33 pregnant venous plazma glucose was greater than 140 mg/dL. A hundred gr. OGTT was performed in the remaining 30 pregnant. Of these, 5 pregnant had GDM, 10 had impaired glucose tolerance (IGT), 15 had normoglycemia. Prevalance of GDM in our study was 3.6%.Mean serum 25 hydroxyvitamin D level of pregnant women at first trimester was 10.8 ± 16.2 ng/mL, and 25 hydroxyvitamin D level was less than 20 ng/mL in 113 (81.9%) of these women. There was no significant difference in vitamin D levels between GDM, IGT and control group.There is a widespread vitamin D deficiency among pregnant women but we don?t think that this deficiency will cause an increase in the prevalance of GDM or IGT. In this study FGF23 levels do not effect vitamin D levels in pregnant women.We think that vitamin D deficiency in our study might be related to seasonal variability. Large scale studies should be done to uncover the causes and concequences of vitamin D deficiency in pregnancy.Keywords : Vitamin D deficiency, gestational diabetes, FGF23