Primer hiperparatiroidizmli hastalarda fetuin a düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of fetuin a levels in patients with primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 712278
  2. Yazar: MÜGE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ERSÖZ GÜLÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Primer Hiperparatiroidizm sıklığı giderek artan bir endokrinolojik hastalıktır. Literatürde karaciğerden (KC) sentezlenen bir hepatokin olan Fetuin A (FETUA)' nın Tip 2 Diyabetes Mellitus (T2DM), inflamasyon, kemik metabolizma-sı, vasküler patolojiler arasındaki ilişki ile ilgili çeşitli çalışmalar mevcuttur. Vita-min D hakkında T2DM, metabolik sendrom (MS), obezite, malignite gelişimindeki yeri ile ilgili yayınlar artmaktadır. Biz bu çalışmada, FETUA düzeyinin, PHPT' li hastalarda vitamin D düzeyinin en iyi göstergesi 25-hidroksivitamin D3 (25OHD), PTH ile olan ilişkisini ve postoperatif dönemde bunlar arasında herhangi bir deği-şim olup olmadığının araştırılmasını amaçladık. Materyal-Metod: PHPT' li 60 kadın hastada 25OHD, Parathormon (PTH), FETUA düzeylerine bakıldı. Hastalarda ayrıca açlık kan şekeri, kalsiyum, fosfat, plazma lipidleri, böbrek fonksiyon testleri, osteokalsin, kemik spesifik ALP, ALP, LDH, 24 saatlik idrarda deoksipridinolin değerleri tetkik edildi. Kemik Mineral Dansitometri (BMD)' leri değerlendirildi. Operasyonu kabul eden 33 hastanın pos-toperatif 6. haftada 25OHD, PTH, FETUA düzeyleri tekrar çalışıldı. Bulgular: Opere olan hasta grubunda, postoperatif dönemde FETUA, PTH, kalsiyum, preoperatif döneme göre anlamlı derecede düşmüş, LDH, fosfat, 25OHD ise anlamlı derecede artmış olarak saptandı. PHPT' li DM' i olan hastaların FETUA değerinin, DM' i olmayan hastalardan sınırda da olsa yüksek olduğu saptandı. An-cak PHPT' li diyabetik olan ve olmayan hastalarda preoperatif ve postoperatif FE-TUA düzeyi incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. FETUA ile LDH, albumin, Hba1c arasında pozitif korelasyon, kalsiyum ile negatif korelasyon saptandı. BMI'si 30-34,99 olan grubun FETUA düzeyinde, preoperatif döneme göre postoperatif dönemde azalma saptandı. Sonuç: Çalışmamızda PHPT' li hastalarda postoperatif dönemde FETUA dü-zeyinde anlamlı düşme saptadık. Bizim çalışmamızda, serum FETUA düzeyinin kemik yıkımında, insülin direncinde, diyabet gelişiminde, inflamasyonda, kardiyo-vasküler mortalitede risk faktörü olduğu görüşünü desteklemektedir. Yapılan çalış-malar PHPT' li hastalarda, operasyon sonrası kemik dansitometrisinde hafif de olsa düzelme ve kardiyovasküler mortalitede azalma olduğunu göstermiştir. PHPT' li hastalarda operasyon sonrası PTH düzeyinde azalma ve kardiyovasküler mortalite-de azalmanın patogenezinde FETUA rol oynayabilir. FETUA' nın kemik metabo-lizması ve diyabet gelişimindeki rolü ispatlanırsa, tedavi seçeneği açısından yeni ajanların geliştirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle FETUA' nın DM ve osteopo-roz gelişimindeki rolünün kesinleştirilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç var-dır.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary hyperparathyroidism is an endocrine disease with a growing incidence. In literature, various studies are available concerning the rela-tion among type II diabetes mellitus (T2DM), inflammation, bone metabolism, vas-cular pathologies and Fetuin A (FETUA) which is a hepatokin synthesized by liver. Publications related to the role of vitamin D in development of T2DM, metabolic syndrome (MS), obesity and malignancy are increasing. In this study we aimed to investigate the relation between FETUA levels and 25-hydroxy vitamin D3 (25OHD), which is the best indicator of vitamin D in PHPT patients, and presence of any variation between these in postoperative period. Materials and methods: 25OHD, parathyroid hormone (PTH) and FETUA levels were measured in 60 female patients with PHPT. Also fasting blood glucose, calcium, phosphate, plasma lipids, renal function tests, osteocalcin, bone specific alkaline phosphatase, ALP, LDH, and 24-hour urinary deoxypyridinoline values were evaluated. Bone Mineral Densitometries (BMD) were evaluated. 25OHD, PTH, FETUA levels were studied again at postoperative 6th week in 33 patients who accepted the surgery. Findings: In the group of patients who had undergone surgery, FETUA, PTH, calcium levels were found to be significantly decreased, LDH, phosphate, 25OHD levels were found to be significantly increased in the postoperative period. In diabetic PHPT patients, FETUA levels were found borderline high. However, in diabetic and nondiabetic PHPT patients, there was no significant difference in pre-operative and postoperative FETUA levels. FETUA was a positively correlated with LDH, albumin and HbA1c, negatively correlated with calcium. FETUA levels in the group with BMI 30-34.99 was found to be decreased during postoperative period. Result: In our study, we found a significant decrease in the level of postop-erative FETUA levels in patients with PHPT. Our study supports the view that se-rum FETUA level is a risk factor of bone resorption, insulin resistance, the devel-opment of diabetes, inflammation and cardiovascular mortality. Studies showed a slight improvement in bone densitometry and a reduction in cardiovascular mortali-ty in patients with PHPT after the operation. FETUA may play a role in the patho-genesis of decreased PTH level and the decreased cardiovascular mortality. If FET-UA 's role in bone metabolism and the development of diabetes have been proven, new agents could be developed as a treatment of choice. Therefore, for the finaliza-tion of the FETUA 's role in the development of diabetes and osteoporosis, further studies are needed.