Tip 2 diyabetes mellitus'lu hastalarda D vitamin düzeyinin ürik asit düzeyine etkisi
Effects of serum vitamin D levels on serum levels of uric acid at patients with diabetes mellitus type 2
- Tez No: 508869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu Hastalarda D Vitamin Düzeyinin Ürik Asit Düzeyine Etkisi Amaç: D vitamini ile ilgili son yıllarda yapılan çalışmalarda kemik metabolizması dışı etkilerinin saptanması ve bazı hastalıkların oluşumun engellemekte veya klinik seyrinin daha agresif seyretmesini D vitamini düşüklüğü ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda Tip 2 Diyabetes Mellitus'lu hastalarda D vitamin düzeyinin, Ürik asit düzeyi üzerine etkisini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Şubat-Nisan 2015 tarihlerinde Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi (K.Ü.T.F) İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran 32-85 yaş arası Diyabetes Mellitus tanısı konulmuş, en az 1 yıldır Diyabetes Mellitus tedavisi almakta olan toplam 100 birey çalışmaya alındı. Serum 25-hidroksivitamin D (25(OH)D düzeyi 20 ng/ml altında olan 50 birey (Grup A) olarak tanımlandı. Serum 25-hidroksivitamin D (25(OH)D 20 ng/ml üzerinde olan 50 birey (Grup A) olarak tanımlandı. Dışlama kriteri olan hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: Çalışmaya katılan gruplar arasında cinsiyet dağılımı, yaş ortalaması, diyabet süresi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grup A'daki bireylerin VKİ 31,33(±4,28) , Grup B 'deki bireylerin VKİ 27,52(±3,86) bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Serum Vitamin D Levels on Serum Levels of Uric Acid at Patients with Diabetes Mellitus Type 2 Aim: Recent studies showed that vitamin D effects are not limited with only bone metabolism, vitamin D influences other systems too. Low serum levels of vitamin D are associated with progression and prevention of some diseases. At this study we aimed to show the association between serum vitamin D level and serum uric acid level at patients with diabetes mellitus type 2. Material and Methods: At this study we evaluated 100 patients who have type 2 diabetes mellitus diagnosis for at least 1 year at the age range between 32-85. Between february and april 2015, patients who admitted to Kafkas University Medicine Faculty Internal Medicine policlinic had been taken to study. 50 patients whose serum 25-hydroxiavitamin D (25(OH)D) level measurement is below 20 ng/ml are classified as group A, and 50 patients whose serum 25-hydroxiavitamin D (25(OH)D) level measurement is above 20 ng/ml are classified as group B. Patients with exclusion criteria did not taken to study. Results: There were no statisticaly meaningful difference between gender, mean age and duration of diabetes mellitus.