İntrauterin inflamasyon modeli oluşturulmuş gebe ratlarda etanersept ve melatoninin fetüs beynindeki proinflamatuar sitokin düzeylerine etkilerinin araştırılması
Effects of melatonin and etanercept on fetal rat brain proinflammatory cytokine levels in an intrauterine inflammation model
  1. Tez No: 272980
  2. Yazar: MUSTAFA BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: İntrauterin inflamasyon, ak madde hasarı ve serebral palsi için önemli risk faktörlerindendir. Proinflamatuar sitokinler inflamasyonun beyin dokusuna iletilmesi ve beyin hasarı gelişimi açısından önemlidir. Bu çalışmada antiinflamatuar etkileri olduğu gösterilen etanersept ve melatoninin intrauterin inflamasyon modelinde fetüs beynindeki proinflamatuar sitokin düzeylerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Sprague-Dawley cinsi sıçanlarda gebeliğin 15. gününde intrauterin (İU) olarak verilen lipopolisakkarit (LPS) ile intrauterin inflamasyon modeli oluşturuldu. Uygulanacak tedaviye göre sıçanlar 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 15. gün İU olarak steril SF pozitif kontrole ise LPS uygulandı. Diğer 3 gruba 15. Gün İU olarak LPS uygulandıktan sonra melatonin grubuna sonraki 5 gün boyunca günde tek doz melatonin verildi. Etanersept grubuna 2 gün arayla 2 doz olacak şekilde etanersept uygulandı. Melatonin+etanersept grubuna ise her iki ilaç birlikte uygulandı. Melatonin ve etanerseptin tumor nekroz factor-alfa (TNF-?), interlökin-1beta (IL-1ß), interlökin-6 (IL-6) ve interferon-gama (IFN-?) düzeylerine etkisini araştırmak amacı ile LPS uygulamasından 5 gün sonra sıçanlar sakrifiye edilerek fetüs beyin dokuları alındı. TNF-?, IL-1ß, IL-6 ve IFN-? düzeyleri doku homojenatında çalışıldı.Bulgular: Melatonin grubunda TNF-?, IL-1ß ve IFN-? düzeyleri pozitif kontrole göre anlamlı derecede düşük saptandı (p0.05). Melatonin+etanersept grubunda ise TNF-?, IL-1ß ve IFN-? düzeyleri melatonin ve etanersept gruplarına göre yüksek bulundu.Sonuç: İU inflamasyon modelinde melatonin ve etanerseptin proinflamatuar sitokin düzeylerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada melatoninin, TNF-?, IL-1ß ve IFN-? düzeylerini pozitif kontrole göre belirgin derecede azalttığı ve proinflamatuar sitokin düzeylerini azaltıcı etkisinin etanersepte göre daha iyi olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Proinflammatory cytokines are important mediators for transmitting and initiating the inflammation in the brain tissue. We aimed to investigate the effects of melatonin and etanercept on fetal brain proinflammatory cytokine levels in an intrauterine inflammation model.Method: Timed-pregnant Sprague-Dawley rats subjected to intrauterine injection of lipopolysaccharide (LPS) to induce a model of intrauterine inflammation on day 15 of gestation. Rats were divided into 5 groups according to the applicable treatment. Control and LPS groups were injected by saline and LPS, respectively. After LPS injection, melatonin was administered in consequtive 5 days in the melatonin group and etanercept was applied in a total of 2 doses, 2 days apart in the etanercept group. Melatonin and etanercept treatment were combined for melatonin+etanercept group. Rats were sacrified on day 20 of gestation and samples of fetal brain tissues were obtained. Levels of tumor necrosis factor-? (TNF-?), interleukin-1ß (IL-1ß), interleukin-6 (IL-6), and interferon-? (IFN-?) were measured in homogenates of fetal brain.Results: After 5 days of LPS injection, cytokine levels except TNF-? were still high in LPS group.