Obez bireylerde oreksijenik ve anoreksijenik peptidlerin araştırılması
The investigation of effects of the orexigenic and anorexigenic peptides in obese individuals
  1. Tez No: 272985
  2. Yazar: ESRA SUAY TİMURKAAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obezite gelişiminde oreksijenik (iştahı artıran) ve anoreksijenik (iştahı azaltan) peptidlerin etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışma gönüllü bireylerde nesfatin-1, preptin, leptin, desaçile ve açile ghrelin ile VKİ arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapıldı.Çalışmaya toplam 150 birey dahil edildi. Bu bireylerden VKİ'lerine göre; Grup I (n=31): VKİ 40 kg/m² olacak şekilde 5 grup oluşturuldu.Serum nesfatin-1 düzeyleri, VKİ'ye göre gruplar arasında dalgalanma gösterdi. Grup I'den III'e doğru istatistiksel olarak anlamlı olmayan düzeyde bir artış gösterdi. Grup IV ve V'de, yani obez bireylerde grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma oldu (p0.05). Serum preptin seviyelerinde, grup I, III, IV, V birbiri ile kıyaslandığında grup V'e doğru gidildikçe artış olduğu görüldü. Grup IV ve V serum preptin seviyeleri sırasıyla grup I ve II ile karşılaştırıldığında; anlamlı yükseklik saptandı (sırasıyla p0.05). Desaçile ghrelin düzeylerinde VKİ ile korele bir şekilde azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that orecsigenic and anorecsigenic peptides have role on the genesis of the obesity. In this study we investigated the relationship between nesfatin-1, preptin, leptin, deacylated ghrelin, acylated ghrelin levels and BMI of volunteers.This study comprises 150 volunteers. We organised 5 groups according to BMI as; group I (n=31): BMI< 18.5 kg/m², group II (n=28): BMI 18.5-24.9 kg/m², group III (n=31) BMI 25-29.9 kg/m², group IV (n=30): BMI 30-39.9 kg/m², group V (n=30) BMI>40 kg/m².Serum nesfatin-1 levels according to BMI between groups had ondulations. From group I to III, there was an unsignificant tendency of increase. Nesfatin-1 levels of group IV and V (obese groups) decreased significantly more than group II, (p0.05). In comprasion of group I, III, IV, V; serum preptin levels had tendency to increase towards group V. Preptin levels of group IV and V were statistically significantly higher than group I and II (p0.05). Deacylated ghrelin levels decreased correlated with BMI.