Farklı beden kompozisyonuna sahip bireylerde günün farklı zamanlarında yapılan aerobik egzersizlerin obezite ile ilgili seçilmiş hormonlar üzerine etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of aerobic exercises at different times of the day on selected hormones related to obesity in individuals with different body composition
- Tez No: 611679
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN, PROF. DR. ÜMMÜHANİ ÖZEL TÜRKCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı beden kompozisyonuna sahip bireylere günün farklı zaman dilimlerinde uygulanan aerobik egzersizlerin obezite ile seçilmiş hormonlar (asprosin, spexin, lipocalin-2, insulin) üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmaya M.S.K.Ü'de görev yapan 20 akademik ve idari personel gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan personeller Dünya Sağlık Örgütü tarafindan belirlenen beden kütle indeksi sınıflamasına göre normal kilolu (10 birey) ve aşırı kilolu/obez (10 birey) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan her iki grup, birbiri arasında en az 3 gün olacak şekilde günün iki farklı zaman diliminde (sabah: 08.00, akşam: 20.00) 30 dakika orta şiddetli (kalp atım rezervinin %55-59'unda) aerobik-koş yürü egzersiz prokolüne tabi tutuldu. Katılımcılardan, aerobik koş yürüyüş egzersizi öncesi ve sonrası antekübital venden venöz kan örnekleri alınarak, serum asprosin, serum spexin, serum lipocalin-2, serum insulin düzeyi analiz edildi. Ayrıca, araştırmaya katılan katılımcıların sabah egzersizi öncesi ardışık 4 gün, sabah ve akşam egzersizi arası ardışık en az 3 gün olacak şekilde besin tüketim kayıtları alınmıştır. Katılımcıların, egzersiz sırasında tükettikleri enerji miktarı, dinlenik kan laktat düzeyi, vücut ısısı da ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (18.0) programında kaydedilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiştir. Shapiro-Wilk testi sonuçlarına göre; verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t testi kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalar ise Eşleştirilmiş t testi ile yapılmıştır. Sabah ve akşam egzersizinin hormonlar üzerindeki etki büyüklüğü hesaplanmış ve etki büyüklüğü için Cohen's d değerleri dikkate alınmıştır. Katılımcıların besin tüketim kayıtları BeBis programından yararlanarak analiz edilmiştir. BeBis analizi sonucunda; sabah egzersiz oturumu öncesi normal kilolu ve aşırı kilolu grup sırasıyla günlük ortalama 2316 kcal ve 1857 kcal enerji almıştır. Sabah ve akşam egzersizi arası normal kilolu grup 2380 kcal, aşırı kilolu/obez grup ise 1781 kcal günlük enerji aldığı gözlemlenmiştir. Akşam egzersiz oturumu öncesi aşırı kilolu/obez grubun günlük ortalama enerji alımı 864 kcal iken, normal kilolu grubun günlük ortalama enerji alımı ise 1225 kcal'idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of aerobic exercises at different times of the day selected hormones related to obesity (asprosin, spexin, lipocalin-2, insulin) in individuals with different body composition. Twenty academic and administrative staff working at M.S.K.U. participated in this study, voluntarily. The participants were divided into two groups as normal weight (10 individuals) and overweight/obese (10 individuals) according to body mass index classification determined by World Health Organization. Both groups were subjected to aerobic run and walk exercise protocol in moderate intensity (heart rate reserve of 55-59%) for 30 minutes at two different time periods of the day (morning: 08.00, evening: 20.00) at least 3 days apart. Venous blood samples were collected from the antecubital vein before and after exercise, and serum asprosin, serum spexin, serum lipocalin-2 and serum insulin levels were analyzed. In addition, food consumption records of the participants were taken for 4 consecutive days before morning exercise and at least 3 consecutive days between morning and evening exercise. The amount of energy consumed during exercise, resting blood lactate level, body temperature of participants were also measured. The data obtained from the study were recorded in SPSS (18.0) program. Shapiro Wilk test was used to determine whether the data showed normal distribution or not. According to the results of the Shapiro Wilk test, the data showed normal distribution. Independent Samples t test was used for comparisons between groups. For intra-group comparisons were determined by Paired t test. The effect size of morning and evening exercise on hormones was calculated and Cohen-d values were taken into consideration for effect size. Food consumption records of the participants were analyzed using the BeBis program. As a result of BeBis analysis; The the normal weight and overweight/obese group received an average of 2316 kcal and 1857 kcal energy daily before the morning exercise session. It was observed that the normal weight group and overweight/obese group had an average 2380 kcal and 1781 kcal daily energy between the morning and evening exercise. The daily energy intake of overweight/obese group before the evening session was an average of 864 kcal, while the daily energy intake of the normal weight group was an average of 1225 kcal.