Kardiyo-pulmoner bypass eşliğinde koroner arter bypass greft cerrahisinde ghrelin, obestatin ve ısı şok proteinleri 70'in değişimlerinin incelenmesi
The investigation of changes in ghrelin, obestatin and heat shock protein?70 in coronary artery bypass greft (CABG) surgery with cardio-pulmonary bypass (CPB)
  1. Tez No: 272998
  2. Yazar: LATİF ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BURMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) dolaşımın vücut dışından sürdürüldüğü fizyolojik olmayan bir olaydır. Bu süreç, organizma için benzersiz bir stres faktörü olup, tüm organlar dolaşımlarında ortaya çıkan değişimler ve gelişen sistemik inflamatuar yanıt sonucu etkilenmektedirler. Ayrıca KPB sırasında uygulanan anestezi, oluşan cerrahi stres, hemodilüsyon ve hipotermi de metabolik değişimlere katkıda bulunmaktadır. KPB sırasında endokrin organlardan adrenal bezler, tiroit, pankreas ile hipofizin sekresyonları değişmektedir.Bu çalışmada kardiyopulmoner bypass eşliğinde koroner bypass operasyonu geçiren hastalarda yeni bulunan ve büyüme hormonu salgılatıcı olarak bilinen ?ghrelin? ve bu hormona zıt etki gösteren ?obestatin? ile ısı şok proteinlerinden stres durumlarında en çok indükleneni olan ıs şok proteini 70'in (heat shock protein 70-HSP 70) düzeylerini araştırmayı amaçladık. Ayrıca bu hormon ve protein düzeylerinin birbirleriyle olan ilişkileri de araştırmanın amaçları arasındadır.Çalışmamızda KPB eşliğinde koroner arter bypass greftleme (KABG) uygulanan gönüllü hastalarda serum ghrelin, obestatin ve HSP 70 düzeyleri toplamda 7 dönemde değerlendirildi. Bu dönemler; T1 anestezi indüksiyonu öncesi, T2 KPB öncesi, T3 kross klemp kaldırılmadan 5 dakikada önce, T4 kros klemp kaldırıldıktan 5 dakika sonra, T5 protamin infüzyonu sonrası, T6 postoperatif 24. saat ve T7 postoperatif 48. saat dönemlerinde bu biyokimyasal değerlendirmeler yapıldı ve istatistiksel olarak çalışıldı.Toplamda 25 gönüllü hasta çalışmamıza dahil edildi. Tümünde KPB eşliğinde KABG operasyonu uygulandı. Örneklerin tamamı santral venöz kateterden alınan venöz kanda çalışıldı.Sonuç olarak KPB ile KABG operasyonu uygulanan hastalarda, belirtilen zamanlarda ölçülen biyokimyasal verilere dayanarak serum ghrelin seviyelerinde kademeli olarak bir düşüş saptandı. Hasta ısısı 30 ºC olduğunda en düşük değerler tespit edildi. Sonra yeniden artarak eski değerlerine ulaştı. Postoperatif 24. ve 48. saatlerde bazal değerlerin üzerine çıktı. Kadınlarla erkekler karşılaştırıldığında postoperatif 48.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CBP) is non-physiological event maintaining the circulation outside the body. This process is a unique stress factor for organism, all organs are affected from the changes and developing systemic inflammatory response in their circulations. Also the anesthesia applied during CBP, surgical stress, hypothermia, and hemodilution give contribution to the metabolic changes. The secretions of endocrine organs such as adrenal glands, throid, pancreas, and pituitary change during CBP.In this study, we aimed to investigate changes of ?ghrelin? newly discovered, and known as releasing growth hormone, ?obestatin? which acts against ghrelin and ?heat shock protein 70 (HSP-70)? which is the most induced heat shock protein during stress situations in patients underwent coronary artery bypass greft with cardio-pulmonary bypass. In addition, these changes related with each other are among the objectives of the study.In our study, levels of serum ghrelin, obestatin and HSP 70 assessed at total 7 stages in volunteers underwent CABG with CBP. These biochemical evaluations were made and statistically studied at these stages as T1: pre-anesthesia induction, T2: pre CBP, T3: 5 minutes before cross clamp was removed, T4: 5 minutes after cross clamp was removed, T6: postoperative 24th hours, T7: postoperative 48th hour.Total 25 volunteer patients were included in the study. All patients underwent CABG with CBP. Whole venous blood samples were taken from central venous catheter.As a result, it was showed that a gradual decrease in serum ghrelin levels related to biochemical data measured at stated times in patients underwent CABG with CBP. When the patient?s temperature was 30 degrees, the lowest values were detected. After that, the first values were reached with increment. They were reached over basal values at postoperative 24th and 48th hours.