Sisplatin nefrotoksisitesinde Thymoquınone'nin koruyucu etkisinin araştırılması
The investigation of protective effect of Thymoquinone on cisplatin-induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 272997
  2. Yazar: RAMAZAN ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DOĞUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sisplatin birçok solid tümörün tedavisinde yaygın biçimde kullanılan antineoplastik ajandır. En iyi bilinen yan etkisi yoğun intravenöz salin infüzyonuna rağmen görülebilen nefrotoksisitedir. Sisplatin ile gelişen akut böbrek hasarının patogenezi oksidatif stres, inflamasyon ve hücre siklüs değişikliklerini de içerecek şekilde multifaktöriyeldir. Thymoquinone (TQ), serbest radikal oluşturan çeşitli ajanların yapmış olduğu oksidatif hasara karşı organları korumada etkili bir ajandır. Çalışmamızda TQ'nun sisplatin nefrotoksisitesinde koruyucu etkisi araştırıldı.Çalışmada 28 adet 8 haftalık (180-245 gr) Wistar albino cinsi ratlar kullanıldı. Bu amaçla ratlar (i) kontrol, (ii) sisplatin (7 mg/kg/ip tek doz), (iii) TQ (10 mg/kg, içme suyu ile) (iv) sisplatin (7 mg/kg/ip tek doz) +TQ (10 mg/kg, içme suyu ile) olarak 4 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is a widely used an antineoplastic agent for the treatment of several solid tumors. The well-known complication of sisplatin administration is acute kidney injury even vigorous intravenous saline infusion. Acute kidney injury by sisplatin is multifactorial, including oxidative stress, inflammation and changes in cell cycle.Thymoquinone (TQ) had been shown to protect organs against oxidative damage induced by variety of freee radical generating agents. We investigated the protective effects of TQ against sisplatin-induced nephrotoxicity.Male Wistar rats (n= 28, 8 wk-old between 180-245 gr) were divided into four groups: (i) control rats, (ii) sisplatin (7 mg/kg, IP single dose), (iii) TQ (10 mg/kg, orally), (iv) sisplatin (7 mg/kg, IP single dose)+ TQ (10 mg/kg, orally).