2001 sonrası Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve dayanıklılığının değerlendirlmesi
Restructuring of Turkish banking sector after 2001 and evaluation of its resistance
  1. Tez No: 273016
  2. Yazar: MEHMET ZEKAİ ÖZAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM İNANÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1980 sonrası Türk bankacılık sektöründe önemli dalgalanmalar yaşanmıştır. Sektörün iç içe olduğu özkaynak, mevduat ve kredilerin yetersizliği, az sayıda büyük-çok sayıda küçük bankanın varlığı, kamu bankalarının hakimiyeti ve yüksek görev zararları, para ikamesi ve açık pozisyon artışı, denetim eksikliği ve devlet kaynaklı sorunlar bu dalgalanmalarda önemli rol oynamıştır.Şubat 2001 krizi sonrası uygulamaya konan ?Türkiye'nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı? bir anlamda bu sektörü kurtarma programına dönüşmüştür. Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı çerçevesinde kamu bankalarının zararları karşılığı kaynak aktarılmış, önemli yasal ve kurumsal değişiklikler yapılmıştır. Sektörü daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için; sektör içi garanti fonu oluşturarak tasarruf mevduatına tanınan devlet güvencesini kademeli olarak kaldırmak, bankalar arası birleşmeleri teşvik ederek optimal ölçeğe ulaşmalarını sağlamak ve sektör içi rekabeti artırmak, devletin piyasa şartlarını işlemez hale getiren özellikle kamu bankalarına yönelik müdahalelerine ve bankalardan olan yüksek iç borçlanmasına son verilerek, etkin bir risk yönetimi ve denetim mekanizması kurulmuştur.Bu çalışmada, 2001 Sonrası Türk Bankacılık Sektörü Düzenlemeleri ve Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı sonrasında yapılan düzenlemeler ve iyileştirilmesine yönelik uygulamalarının etkileri, 2008 yılı sonunda derinleşen küresel finansal krizin Türk Bankacılık Sektörüne etkileri araştırılmış, Bankacılık Sektörünün dayanıklılığı, güçlü ve zayıf yönleri incelenmiş ve bankacılık sektörünün finansal oranları ve verileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant fluctuations have been observed in the Turkish banking sector after the 1980. The insufficiency of networth, deposits and loans, becoming small scale banks a lot and large scale bank less, the dominance of public banks and high level of their duty losses, moneysubstitution and increase in open positions, lack of control and problems related to government have all played big role in these fluctuations.?The transition program of stronger economy for Turkey? which was adopted after February 2001 crisis, has in some way, turned out to be a program of saving the banking sector. Under the Program of Restructuring of Turkish Banking Sector significant legal and institutional changes were made in order to cover the duty losses of public banks and banks. In order to bring a healthier structure the banking sector: State guarantee on saving deposits gradually eliminated by establishing an insurance fund among the banks, bank mergers be encouraged to bring into optimal scales and to increase the competition in the sector, interventionist policies especially towards public banks and high borrowing from banking by government were eliminated, an efficient risk management and control mechanism have been established.This Study aims to review effects of Restructuring Program of the Turkish Banking Sector after the 2001 economic crisis and to evaluate several structural and fundemental changes for banking. Also reflections of the 2008 global economic crisis on Turkish banking sector are discussed. Development in the Banking system which are illustrated with tables and graphics. Evaluations of the Turkish Banking system after the 2001 economic crise and Its resistances, strong and weak sides of the banking system are discussed.