Diyabetik hastalarda asimetrik dimetil arjinin ile otonomik disfonksiyon arasındaki ilişki
Relationship between asymmetric dimetil arginin and autonomic dysfunction in diabetic patients
- Tez No: 273015
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİYE ÇENGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Diabetes Mellitus toplumda yaygın prevelansa sahip bir hastalıktır. Endoteldisfonksiyonu ve otonomik disfonksiyon bu hastalığın morbidite ve mortalitesininaltında yatan önemli nedenlerdendir. Bizim bu çalışmadaki amacımız endoteldisfonksiyonu belirteci olarak kabul gören asimetrik dimetil arjinin ile otonomikdisfonksiyon belirteci olarak kabul gören kalp hızı değişkenliği ve kalp hızıtürbülansı parametreleri arasında ilişki olup olmadığını incelemektir.Yöntem: Çalışmaya Kardiyoloji ve Endokrinoloji Bölümlerine başvuran diyabetikolan hastalar ve diyabetik olmayan bireyler alındı. Çalışmaya toplam 142 birey dahiledildi. Bunlardan 67'si oral antidiyabetik ilaç ile takipli diyabetik grubu, 33'ü insülinile takipli diyabetik grubu, 42'si de kontrol grubunu oluşturdu. Hastalardan en azsekiz saat açlık sonrası, serum asimetrik dimetil arjinin seviyesi bakmak için kanörneği ile hemogram, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri ile lipit profili görüldü.Otonomik fonksiyonları değerlendirmek üzere 24 saatlik Holter elektrokardiyografikinceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes Mellitus is a highly prevelant disease in community. Endothelialdysfunction and autonomic dysfunction are crucial reasons that underlie themorbidity and mortality of disease. Our aim in present study was to look for if anyrelationship exist between asymmetric dimethyl arginine which is widely accepted asa marker of endothelial dysfunction and heart rate variability and heart rateturbulence parameters which are accepted as marker of autonomic dysfunction.Method: Diabetic patients and non-diabetic individuals admitted to Departments ofCardiology and Endocrinology were included in the study. Totally 142 individualswere admitted to study. 67 of these formed the group of diabetic patients followed upwith oral antidiabetics, 33 patients formed the group of diabetic patients thatfollowed up with insülin, and 42 individuals formed the control group. Bloodsamples were taken to evaluate serum asymmetric dimethyl arginine, hemogram,kidney and liver functions and lipid profile at least after eight hours of fasting. Toevaluate autonomic functions 24 hour Holter electrocardiographic monitorizationwas performed.