Evliya Çelebinin Seyahatnamesi'nde Anadolu coğrafyasındaki gayri Müslim mabetleri
The non-Müslim temples in Anatolian territory in Evliya Çelebi's Seyahatname
  1. Tez No: 273037
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇAPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Evliya Çelebi 17. yy da yaşamış pek çok ülkeyi gezmiş ünlü bir gezgindir. Yazmış olduğu Seyahatname isimli eseri dönemin tarihine ışık tutmuş ünlü bir gezi kitabıdır. Gezilerinin çoğunu devlet görevi ile ya da bir devlet görevlisinin hizmetinde gerçekleştirmiştir. Sadece kendi gezi notları ile değil başka kaynaklardan derlemeler de eserinde bulunmaktadır. Biz de bu eserde Anadolu coğrafyasında gecen Gayri Müslimlere ait mabet ve ziyaretgâhlar hakkındaki bilgilerin tespitine çalıştık. Bunu yaparken mekânın tarihsel dokusu, sanat ve mimari özelliklerini varsa yapıtların hikâyelerini tespit etmeye gayret ettik. Günümüzde var olup olmadıklarını, şayet varsa yapısal durumlarını ve hangi fonksiyonları icra ettiğini tespite çalıştık. Yine günümüze kadar geçirdiği yenilemeleri ya da tamiratlarını yazmaya çalıştık. Bu çalışma o dönemdeki mimari yapıtların kullanma amacının bu dönemde devam edip etmediğini, devam ediyorsa hangi işlev üzere olduğunu tespit açısından önemli bir çalışmadır
Özet (Çeviri)
Evliya Çelebi is a famous traveller who has traveled to many countries. The book Seyahatname written by Evliya Çelebi is a well known travel book that has shed light to the history of the period that book had been written. He has mostly travelled as official or near an official charged by the state. In his book there are not only the notes he had taken but also other sources exist. We tried to examine the identification of the informations about Anatolian temples and places of pilgrimage mentioned that belong to non-Muslims. We strove to determine the historical, architectural and artistic features of places and the stories of places if available while the study. We also study to identify whether they are available today and what functions they fulfil currently. We tried to reveal the restorations or repairments they have seen up till now. This study is important in terms of the buildings in this period has whether continued their purpose of use today or not and which function they fulfil currently.