İnsan kaynakları bilgi sisteminin oluşturulmasında karşılaşılan sorunlar ve bir örnek olay incelemesi
The problems faced in forming an human resources information system and a case study analysis
- Tez No: 273038
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsan kaynakları bilgi sistemi, bir işletmenin insan kaynakları fonksiyonunun etkin bir biçimde işlemesine yardım etmek için, işletmenin insan kaynaklarıyla ilgili bireysel ve tüm insan kaynakları faaliyetleriyle ilgili örgütsel verilerin toplanması, saklanması, güncelleştirilmesi, stratejik ve yönetsel kararlar verilmesine yardımcı olacak biçimde bilgi haline dönüştürülmesini sağlayan bilgisayar destekli bir sistemidir. İşletmeler ihtiyaçları doğrultusunda farklı fonksiyonlara sahip insan kaynakları bilgi sistemlerini kullanmaktadırlar. Bilginin kilit rol oynadığı günümüz iş dünyasında, insan kaynakları fonksiyonundaki gelişmelere paralel olarak insan kaynakları bilgi sistemlerinin önemi giderek artmaktadır. İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin önemi, bu sistemlerin işletmelerdeki insan kaynakları fonksiyonunun daha düşük maliyetlerle ve daha yüksek hizmet sunma amacını gerçekleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak, bu amacın gerçekleştirilebilmesi için insan kaynakları bilgi sistemlerinin başarılı bir şekilde oluşturulması ve uygulanması gerekmektedir.Bu çalışmada, insan kaynakları bilgi sistemin işletmelere kurulumu ve bu süreçte yaşanan sorunlar anlatılmaya çalışılmıştır. Süreç, sistemin kurulmasına karar vermeyle başlar ve işletme yaşamını sürdürdüğü müddetçe devam eder. Bu bağlamda çalışmamın amacını şu şekilde ifade edebilirim;? İnsan kaynakları bilgi sisteminin oluşturulmasında ne tür sorunlarla karşılaşılmaktadır?? Karşılaşılan bu sorunları aşmak için neler yapılmaktadır?Bu sorulara cevap ararken literatür taramasına ek olarak, yeni bir insan kaynakları bilgi sistemi oluşturan Sakarya Üniversitesi Personel Dairesi Başkanlığı ?örnek olay? olarak incelenmiştir. İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin kurulumunun işletmelere göre farklılıklar göstereceği düşünüldüğü için ?örnek olay? yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak da insan kaynakları bilgi sistemi ile doğrudan ilgili kişilerin sayısının az olması nedeniyle, anket yöntemiyle doğru verilere ulaşılamayacağından bunun yerine yarı-biçimsel mülakat yöntemi ile veriler toplanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede yapılan çalışmanın sonucunda ise, insan kaynakları bilgi sistemlerinin kurulum sürecinde karşılaşılan güçlükler incelenmeye çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human resources information system is a computer-assisted system enabling collecting all the organizational data about inidividual and every human resource activities of a business, saving, updating, helping to make strategic and managerial decisions to run human resources function of a company actively. Business enterprises having been using different human resources information systems according to their needs. In today?s business world which information plays a key role, human resource information systems are getting more important in parallel with the improvements in the function of human resources. The importance of HRIS arises from realizing the aim of serving human resource in lower prices and higher quality in business. However, forming a successful HRIS and operating it is required to make this aim true.In this study, the installation of this HRIS to these enterprises and possible porblems during this process are tried to explain. The process starts with deciding to set up the system and lasts so long as the enterprise is active. In this sense, I can explain the aim of the study in the following way;? What kind of problems may be faced during the formation of a HRIS?? What should be done to overcome the problems faced?While looking for answers to these questions, in addition to literature review, Directorate of Personnel Department, University of Sakarya, forming a new HRIS has been analysed as a `case study?. Since setting up a HRIS can vary according to the enterprises `case study? method has been preferred. Due to the small number of the people responsible with HRIS directly, data are collected by half-formal interview instead of survey method as one can?t reach true data with survey. At the end of this study made from this perspective, the problems faced during the set up HRIS are tried to be analysed and possible solutions are presented.