Kamu çalışanlarının iş doyumu: Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü örneği
Job statisfaction of public employees: General Directorate of Younth and Sport Example
- Tez No: 273043
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde çalışan personelin yaptıkları işin çeşitli aşamalarından duydukları doyum veya doyumsuzluk düzeylerini belirleyerek, elde edilen bulguların değerlendirmesi sonucunda yeni önerilerde bulunmayı amaçlayan bu çalışmada söz konusu kurumda çalışan 124 personele Minnesota Doyum Anketi kısa formu uygulanmıştır. Bilgiler SPSS'de değerlendirilmiş ve frekans analizlerinin sonuçları verilmiştir.Bu araştırma Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü personelinin, İnsan kaynakları yönetimi ve işlerine yaklaşımları açısından incelenmesi ve bunun sonucunda bazı tespitlerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada elde edilen ve değerlendirilen bulguların ortaya çıkardığı sonuçlar baz alınarak, gelecekte yapılacak çalışmalara da temel oluşturabilecek faydalı öneriler sunulmuştur.İnsan kaynakları yönetimi boyutlarının değerlendirilmesi sonucunda organizasyon ve iş ilişkileri, güdüleme ve uygun iş ortamı, kariyer planlama, başarı değerlemesi ve ücret yönetimi açısından çalışanların yeterli seviyede doyum aldıkları ortaya çıkmıştır. İnsan kaynakları yönetimi açısından genel iş doyumuna göre Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde çalışan personelin işlerinden yeterli seviyede doyum aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make some suggestions about employee satisfaction after determining satisfaction and dissatisfaction levels of General Directorate of Youth and Sport personnel with their jobs, by applying Minnesota Satisfaction Questionnaire short form to 124 employees of concerned institution. Data has been evaluated by SPSS and frequency analysis results are given.This study was done to research human resources management and behavioral approaches of General Directorate of Youth and Sport personnel to their jobs and to determine the research results. Some suggestions are presented in the study that can be useful for future studies by taking the results obtained from study reviews and findings as a basis.As a result of human resources management assessment evaluation, it was determined that personnel have been satisfied with organizational structure, business relationships, motivation, appropriate work environment, career planning, performance appraisal and compensation management. According to overall job satisfaction, it was determined that General Directorate of Youth and Sport Personnel are satisfied with all aspects of personnel management.