Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının örgütsel vatandaşlık davranışının iş doyumuna etkisi (Konya ili örneği)
The effect of organizational citizenship behavior of employees of Provincial Directorate of Youth and Sport on job satisfaction (Konya province example)
- Tez No: 734353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada Konya ilinde görev yapan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının sergilemiş oldukları örgütsel vatandaşlık davranışlarının iş doyumuna olan etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Araştırmada Podsakoff ve ark (1990) tarafından geliştirilen, Bitmiş ve ark (2014) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği ile Çetinkanat (1995) tarafından geliştirilen iş doyumu ölçeği 145 kurum çalışanı üzerinde uygulanmıştır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada değişkenler arası farklılığı göstermek amacıyla t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların iş doyumu yaş, cinsiyet, aylık gelir, eğitim düzeyi, mezuniyet alanı, mesleki tecrübe, yöneticilik deneyimi ve kurum dışı mesai arkadaşlarıyla vakit geçirme değişkenlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Fakat medeni hal, istihdam durumu, çalışma yılı, çalıştığı birim ve statü gibi değişkenlerde anlamlı düzeyde farklılaşmıştır. Çalışanların sergilediği örgütsel vatandaşlık davranışı puan düzeyleri incelendiğinde yaş, medeni hal, aylık gelir, eğitim düzeyi, mezuniyet alanı, istihdam durumu, çalışma yılı, mesleki tecrübe, yöneticilik deneyimi, çalıştığı birim, statü ve kurum dışı mesai arkadaşlarıyla vakit geçirme değişkenlerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Fakat cinsiyet değişkeninde kadınların puan ortalamasının erkeklerin puan ortalamasından yüksek olduğu ve anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Sonuç olarak kişilerin görev yaptıkları kurumlarda daha başarılı olmaları, öncelikle kişinin işine olan bağlılığından geçmektedir. Kişiler çalıştıkları işyeri ve verilen göreve olan bağlılıkları ile hem kişisel başarılarını hem de kurum başarısını arttırabilirler. Bununla birlikte kişilerin işten aldıkları doyum seviyesi de artacaktır. Bu yüzden kişiler işe yalnızca ekonomik kazanç olarak değil, psikolojik ihtiyaçlarını da düşünerek bakmalıdır. Bu sayede hem kişisel başarısını hem de örgüt başarısını sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
These people are aimed at what is being processed on humanity exhibited by the Provincial Directorate of Youth and Sports in Konya. In the study, the Organizational Citizenship Scale developed by Podsakoff et al. (1990), validity and reliability study by Bitmiş et al. (2014) and the job satisfaction scale developed by Çetinkanat (1995) were applied to 145 corporate employees. This research was conducted with quantitative research methods. In the study, t-test and ANOVA were applied to show the difference between the variables. As a result of the analysis, no significant difference was observed in the variables of age, gender, monthly income, education level, graduation area, professional experience, managerial experience and spending time with colleagues outside the institution. However, it differed significantly in variables such as marital status, employment status, working year, unit and status. When the organizational citizenship behavior score levels exhibited by the employees were examined, no significant difference was observed in the variables of age, marital status, monthly income, education level, graduation area, employment status, working year, professional experience, managerial experience, unit, status and spending time with non-corporate colleagues. However, in the gender variable, it was observed that the mean score of women was higher than the mean score of men and differed significantly. As a result, the fact that people are more successful in the institutions they work in depends primarily on the individual's commitment to his job. Individuals can increase both their personal and corporate success with their commitment to the workplace and the assigned task. In addition, the level of satisfaction that people get from their job will also increase. Therefore, people should look at work not only as an economic gain, but also by considering their psychological needs. In this way, they can ensure both personal success and organizational success.