Dynamic analyses of the relationship between non-performing loans and macroeconomic indicators in the Turkish financial sector
Türk finans sektöründeki tasfiye olunacak alacaklar ile makro ekonomik göstereler arasındaki ilişkinin dinamik analizi
- Tez No: 349463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada VAR metodu kullanılarak, 2004-2010 tarih aralığında, Türk bankacılık sektöründeki tasfiye olunacak alacaklar ile makro ekonomik göstereler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çok değişkenli zaman serileri analizinde uygulanan en basit ve esnek metod VAR metodudur. VAR modelleri genellikle finansal zaman serilerinin dinamiklerini tanımlamada ve tahminlemede bulunmak üzere kullanılmaktadır. Data tanımlarken ve tahminleme dışında, yapısal çıkarım ve politika analizinde de kullanılır. Bazı istatistiki prosedürlere istinaden, VAR modellerinde çeşitli kısıtlamar (örn. değişkenlerin dışsallıkları gibi) dayatılabilmektedir. VAR modelinde kullanılacak değişkenler tasfiye olunacak alacakların toplam bankacılık sektöründeki kredilere oranı, reel efektif döviz kuru, gayri safi yurtici hasıla, nominal faiz oranı, tüketici güven endeksi ve dış ticaret ithalat hacmi endeksidir. 1997-2003 ve 2004-2010 yıllarına ait zaman serileri 3 aylık zaman serilerinden oluşmaktadır. Etki tepki analizimize göre gayrisafi yurtiçi hasıla, reel efektif döviz kuru, ve ithalat hacminin tasfiye olunacak alacaklar üzerindeki beklenmedik etkileri en az 8 çeyrek dönemin ardından, politika faiz oranının etkisi ise 6 çeyrek dönemin ardından görülmektedir. Varyans dağılma analizi sonuçlarına gore sadece makroekonomik göstergelere dayanan stress testleri, potansiyel bir kredi riskini uyarmaya ve göstermeye yeterli olmamaktadır ve en önemli göstergenin de yine bankacılık sektöründeki tasfiye olunacak alacaklar oranının kendi geçmiş değerleridir. Böylelikle görülmektedirki sadece makroekonomik göstergelere dayanan politikalar Türkiye`de yaşanabilecek bir finansal krizden kaçınmayı sağlayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study applies vector autoregressive (VAR) methodology to analyze the dynamic relationship between Turkish banking sector's non-performing loans (NPL) and the macroeconomic indicators during the period of 2004-2010. The vector autoregressive model is one of the most flexible and easy to use model for the analysis of multivariate time series. The VAR models have been used especially for describing the dynamic behavior of financial time series and also for forecasting. Besides data description and forecasting, the VAR models can also be used for structural inference and policy analysis. On the other hand, restrictions (exogeneity of some of the variables and etc.) may be imposed on VAR models regarding statistical procedures. Variables used in the VAR model are Non-performing loans to total banking sector loans ratio, real effective exchange rate, gross domestic product, nominal interest rates, consumer price index and foreign trade import volume index. All of the historical series consist of quarterly data covering the period of 1997-2003 and 2004-2010. Our impulse response analyses show that it takes at least 8 quarters to see the impact of unexpected changes in the gross domestic product growth rate, the real exchange rate, and the import volume on the non-performing loans while unexpected changes in the nominal interest rate (the policy rate) impact the non-performing loans within six quarters. The results from our variance decomposition analyses suggest that stress tests solely based on macroeconomic indicators, may not give sufficiently early warning signals about the potential upcoming credit crisis and that most powerful predictor of the banking sector non-performing loan ratio is the previous values of the ratio itself. Thus, policies only dealing with macroeconomic factors may not be sufficient to fend off any likely financial crisis in Turkey.