Turizmde engelli pazarının değerlendirilmesi ve Bodrum örneği
The evaluation of tourism market for disabled people and the case of Bodrum
- Tez No: 273103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Engelli kişi; günlük aktivitelerini yerine getirmesine olumsuz etki eden uzun dönemli ve önemli fiziksel veya zihinsel sakatlığı olan kişidir. Dünyada toplam engelli sayısı 600 milyonun üzerindedir. Ülkemizde ise 8,5 milyondan fazla engelli bulunmaktadır. Dünyanın en büyük azınlığı olarak nitelenen engelliler, turizm endüstrisi için dünyanın en büyük özel pazarı anlamına gelmektedir. Çağdaş toplum olmanın gereği ve temel bir insan hakkı olarak toplumda yaşayan her bireyin bütün hizmetlere ve olanaklara eşit ulaşması sağlanmalıdır. Seyahat etmek, dinlenmek ve gezip görmek de bu haklardandır.Çalışmada engellilerin dünyada ve Türkiye'de; toplum içindeki oranları, engellilere yönelik yasal mevzuat ve engelli turizmi ile ilgili yasal mevzuat incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Buna ilaveten ülkemizde ve dünyada turizm tesislerinde engelliler için yapılması gereken düzenlemelerin standartları belirtilerek Bodrum destinasyonundaki 4 ve 5 yıldızlı tesisler incelenmiştir. Turizm işletme belgeli tesislerin sayıca çokluğu ve gerek yurt içi gerekse yurtdışı turizm pazarında cazip bir destinasyon olması sebebiyle araştırma kapsamına Bodrum alınmıştır.Bu alanda daha önce yapılan araştırmalar incelendiğinde ülkemizde engelli turizmi konusunda yapılan araştırmaların çok az sayıda ve bunların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Araştırma Bodrum'da faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinin engelli turizm pazarı açısından değerlendirilmesi ve bu tesislerin yöneticilerinin bu konudaki görüşlerini almak amacıyla yapılmıştır. Literatür taramasından sonra engelli bireylerle ve Bodrum'daki konuyla ilgili yetkililerle görüşmeler yapılmıştır. Son bölümde ise tesis yöneticilerine yönelik anket uygulaması yapılmıştır.Elde edilen veriler frekans dağılımı, yüzde dağılımı, ki kare testi, anova ile test edilmiştir. Bu analizler sonucunda otel yöneticilerinin bu pazarın öneminin farkında olmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca turistik işletmelerin engellilerle ilgili yasal mevzuata genelde uydukları ancak konu ile ilgili yasal mevzuatın gelişmiş ülkelere göre yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A disabled person is the person who has long term and important mental or physical disability which affects him/her negatively to perform daily activities. The number of disabled people in the world is over 600 million. In Turkey there are also more than 8.5 million people who are disabled. The disabled people who are considered to be the biggest minority in the world mean that they are the biggest special market for tourism industry in the world. Each person has got the right to get services and facilities equally as a matter of basic human rights and being a contemporary society. To travel, to relax and to sightsee are some of these rights.In this study the ratio of disabled people in the society, legal system based upon the disabled and disabled tourism both in the world and in Turkey were compared. Besides this, the standards of legislation at hotels for the disabled people were underlined and so the 4 and 5 star hotels in Bodrum were evaluated. Bodrum has been selected because it has attracted a lot of tourists both from Turkey and the world. And also there are many hotels which have licence of authorization obtained from Ministry of Culture and Tourism.When the former studies were research, very few searches based on tourism market for the disabled were found in Turkey. And they were insufficient. The research was done in order to obtain the thoughts of the managers of these hotels and to evaluate the holiday villages and 4 and 5 star hotels in Bodrum regarding to the disabled tourism market. After reviewing the previous literature the disabled people and the authorized people were interviewed. And finally questionnaires were answered by the managers of 4 or 5 star hotels and holiday villages in Bodrum.The data then was tested with frequency percent, Chi-Square Test and Anova. After this analysis it has been found out that the managers of the hotels are not aware of the importance of this market. And also that they obey the regulations and formalities but all these regulations and formalities are unsatisfactory.