The assessment of museums in Izmir in regards to accessibility
İzmir müzelerinin ulaşılabiliirliik açısından değerlendiriilmesi
- Tez No: 425132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, İşletme, Museology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya Sağlık Örgütüne göre engelliler büyüyen nüfuslarıyla dünyanın en büyük azınlıklarıdır. Savaşlar, Trafik kazaları, doğal afetler, yaşlanma ve kronik hastalıklar gibi nedenler ile sayıları artmaktadır. Özellikle son yıllarda, sosyal devlet olma yolunda hükümetler tarafından verilen desteklerin artmasıyla engelliler düzenli ve iyi bir gelire sahipler. Harcanabilir gelirin bu artışıyla, engelliler seyahat etmeyi istediler. Bu durum, dünyada Ulaşılabilir Turizm denilen yeni ve büyük bir pazarın ortaya çıkmasına neden oldu. Ulaşılabilirlik, destinasyonların, engelli turistleri çekebilmek için daha fazla ilgilenmeleri gereken en önemli konudur. Müzeler de ulaşılabilir olması gereken çekim merkezlerindendir. Bu çalışmanın amacı, İzmir'in, turistler için çekim merkezi olan bazı müzelerini, Engelli Amerikalılar Hareketi ve Türk Standardları Enstitüsü'nden alınan kriterler ile ulaşılabilirlik açısından değerlendirmektir. Bulgular, ulaşılabilirlik açısından müzelerde birçok fiziksel eksikliğin ve yeniden yapılanmanın gerekliliğinin var olduğunu göstermişir.
Özet (Çeviri)
Disabled people are the biggest minority with its growing population of the world according to World Health Organization. The number of them has been increasing with the reasons of wars, traffic accidents, natural disasters, aging and chronic illnesses. Especially in last years, disabled people have regular and good amount of income with increasing of the supports given by governments on the road of being social state. With this increasing disposable income, disabled people have desired to travel. That situation caused to emerge a new and huge market which is named Accessible Tourism in all over the world. Accessibility is the most important issue that the destinations need to be care most about it to able to attract disabled tourists. Museums are also the attraction centers that have to be accessible. The aim of this study is to evaluate some museums which are the attraction centers for tourists in Izmir in regards to accessibility with criteria taken by Turkish Standards Institute and Americans with Disability Act Guidelines for Accessibility. Findings showed that there are losts of physical deficiencies and renovations need to be done in museums in regards to accessibility.