Türk Hukukunda çalışma hakkı ve korunması
Law of work and its protection in Turkish Law
  1. Tez No: 273124
  2. Yazar: MUSA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sanayileşmenin ortaya çıkması ile birlikte doğan işçi sınıfı, serbest rekabet anlayışı sonucunda giderek olumsuz şartlarda çalışmak zorunda kalmış, devletin bu alana müdahale etmemesi sebebiyle işçiler bakımından çalışma hakkından bahsetmek neredeyse olanaksız hale gelmiştir.1789 Fransız ihtilali ile birlikte değişim göstermeye başlayan çalışma hakkı kavramı, kişiler için bir özgürlük olmaktan çok talep edilebilir bir hak niteliğine bürünmüş, bunun doğal sonucu olarak da insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının oluşmasını sağlamak gayesi ile devletin çalışma yaşamına müdahale edebileceği kabul edilmiştir.Bu alanda temel uluslararası belgeler olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa Sosyal Şartı, getirdiği düzenlemeler ile çalışma hakkının çerçevesini çizmiş, ILO tarafından kabul edilen uluslararası çalışma sözleşmeleri ve tavsiye kararları ile de bu hakkın etkin bir şekilde uygulanabilirliğini sağlamıştır. Ancak tüm bu uluslararası düzenlemeler, çalışma hakkının etkin bir şekilde korunmasını sağlamak yönünde yetersiz kalmış, bu nedenle hukuk dalları içinde daha ağır müeyyide içermesi nedeniyle daima son çare olarak başvurulan Ceza Hukukunda yeni düzenlemeler yapılması eğilimi baş göstermiştir. Bu doğrultuda 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunun 117 ve 118inci maddelerinde yeni gerek bireysel ve gerekse kolektif çalışma hakkını koruyucu düzenlemeler kabul edilmiştir.765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 201inci maddesinden farklı olarak, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 117nci maddesiyle getirilen düzenleme, çalışma hakkının etkin korunması yönünde ciddi bir adım olmakla beraber, anılan maddede belirsizlik içeren kavramların kullanılması maddenin uygulanması yönünde ciddi tereddütler doğurabilecek mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
Labor class which was born with the emergence of Industrialisation had to work under negative circumstances as a result of free competition. As the state didn?t intervene to this field, it became impossible for workers to talk about their problem. In 1789 with the French Revolution the concept of the right to work began to change, which became more than sense of liberty for people but something to be demanded. As a result of this, it has been accepted that state can intervene to the work life with the goal of creating working conditions that are suitable to human honour.In this area the basic international documents, Europe Human Rights Treaty and European Social Pact introduced regulations that draw the lines of work rights. The effective practise of this right has been assured with international work treaties and decisions that are accepted by ILO. However, all these international regulations has been insufficient in terms of protecting the work right effectively. Therefore, new tendency emerged in making regulations in Criminal Law concerning this issue though it is seen as the last remedy as having penalty sanction.Thus, according to 5237 issue of 117 and 118 articles of Turkish Criminal Law new regulations concerning both individual and collective working right have been made.