İlköğretim okullarındaki performans yönetimi uygulamaları ile yönetici ve öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between performance management applications in primary schools and organizational commitment of teachers and headmasters
  1. Tez No: 273123
  2. Yazar: SERKAN ÇORBACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR BOZKURT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarındaki performans yönetimi uygulamaları ile yönetici ve öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Araştırmanın amacı dahilinde evren Kocaeli ili, örneklem olarak Kocaeli ilinde görev yapan 383 öğretmen ve 55 yönetici belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile performans yönetimi uygulamalarına yönelik görüşleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile performans yönetimi uygulamalarına yönelik görüşlerinin cinsiyet, görev, branş, performans yönetimi ve örgütsel bağlılık ile ilgili hizmet içi eğitim alıp almama açısından anlamlı bir farklılık sergileyip sergilemediğini belirlemek için ?t testi?, öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile performans yönetimi uygulamalarına yönelik görüşlerinin kıdem, eğitim durumu ve okuldaki öğretmen sayısı değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık sergileyip sergilemediğini belirlemek amacıyla ise ANOVA kullanılmıştır.Yapılan araştırmada sonuçlarına göre performans yönetimi uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Örgütsel Bağlılık düzeyleri durumuna bakıldığında; erkek öğretmenlerin özellikle örgütsel bağlılığının özdeşleşme ve içselleştirme düzeylerinin kadınlara göre daha yüksek düzeyde olduğu, yöneticilerin öğretmenlere göre uyum ve içselleştirme düzeylerinin daha yüksek olduğu, sınıf öğretmenlerinin branş öğretmenlerine göre yüksek bağlılık düzeyine sahip oldukları, mesleki kıdemin özdeşleme ve içselleştirme boyutlarıyla doğru orantılı bir ilişki gösterdiği, öğretmenlerin öğrenim durumları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı anlaşılmaktadır. İlköğretim okullarındaki performans yönetimi uygulamalarıyla ile ilgili ise yöneticilerle öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, öğretmenlerin kıdem ve öğrenim durumuna göre ise okullardaki performans yönetimi uygulamalarına yönelik görüşlerinin anlamlı olarak farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to show the relation between the applications of performance management and how much the headmasters and teachers have got organizational commitment in primary schools. The universe is Kocaeli province and the sample consists of 383 teachers and 55 headmasters who work in Kocaeli. To see whether there is a significant relation among the views of teachers on organizational commitment and their applications of performance management, or not ? Pearson?s Product Correlation , To see whether there is a significant difference in their views on sex, mission, field ,performance management and their vocational training course on organizational commitment ? Test t , To see whether there is a significant difference in which their views are differed by their position, education and the quantity of teachers in the schools ? Anova are used.The out comings of the research show that there is a significant relation between the applications of performance management and organizational commitment. It is concluded that male teachers have more tendency on identification and internalization in organizational commitment than females , that there is no significant difference in the views on performance management , that headmasters have more adaptation and internalization than teachers but there is no significant correlation between headmasters? views on the applications of performance management and teachers? views, that primary teachers have more devotion than branch teachers but again there is no difference among their views on the applications of performance management, that there is an accordance with identification and internalization of occupational seniority and there is no significant correlation between the education of teachers and their organizational commitment. With regards to the applications of performance management in primary schools it is concluded that there is no significant relation among the views of headmasters and teachers but there is a striking difference in the teachers? views on the applications of performance management according to the their position and education.