Kadın girişimciliğinin teşviki ve gelişmesinde mikrokredinin önemi ve Sakarya örneği
The importance of microkredit of in the developing and promoting women?s entrepreneurship and Sakarya example
  1. Tez No: 273141
  2. Yazar: HAYRETTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Girişimcilik, bu dönemde, dünyada en çok tartışılan ve gündemde olan bir konu haline gelmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan 1980'lere kadar devletçilik ağırlıklı bir ekonomik sistemle yürütülen ülkemiz, 1980'den sonra özel girişimcilik ağırlıklı bir sistemle yönetilmektedir. Yeni dönemde teknoloji ve iletişimin yoğun halde kullanılması ve bu yönde kadın girişimcilerin yeteneklerinin öne çıkması girişimciliğe geniş boyut kazandırmıştır. Bu boyutun aslını girişimci kadınlar teşkil etmektedir. Bir yandan kadın girişimcilik gelişirken diğer yandan kadın girişimciliğe yönelik engeller de gün yüzüne çıkmaktadır.Kadının ekonomik hayattaki rolünün artması üretken nüfusun toplumun geneline oranını arttırmakta ve ekonomik büyümeyi önemli ölçüde desteklemektedir. Kadın girişimciliğin desteklenmesi, sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik etkin çözümler üretilmesi özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kalkınma yolunda önemli görevlerden biridir. Diğer yandan gelişmekte olan kadın girişimciliğine yolun başında doğru istikamet tayin edilmektedir.Mikrokredi, kadın girişimciliğinin teşviki ve gelişmesinde önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Kadınların girişimci olmasının önündeki engelleri kaldırmada, girişimcilik becerilerinin artırılmasında, finansal sistemin gelişmemişliği gibi sorunların azaltılmasında ve özellikle kadınların, girişimcilk yoluyla geçimlerini sağlamalarında ve gelirlerini arttırmalarında mikrokredi önemli bir rol oynamaktadır.Son bölümde, Sakarya'da mikrokredi hizmetlerinden yararlanan kadın girişimcilere yönelik mülakat ve gözlem yöntemi ile yapılan araştırmaya yer verilmektedir. Mikrokredinin, kadın girişimciliğin teşviki ve gelişimine yönelik olumlu katkısı olmasına, kadın girişimcilerin finansman bulma sorunu bir ölçüde çözülmesine, isteyen girişimci kadının krediye ulaşabilmesine karşın eksikleri çok fazladır. Bu krediler girişimci oluşturamaz, Ancak azda olsa girişimcilerin yüklerini hafifletici ve girişimlerini destekleyici etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship in this period, the world?s most widely debated and has become an issue on the agenda. Form establishment of the republic untill 1980?s, our country was mainly carried out with an economic system of state control and after 1980, it was governed with a predominantly private enterprise system. İn this new era, in case of intensive use of technology and communications and in this sense, entrepreneurial capabilities of woman to stand out earned a wide dimension to entrepreneurship. Especially, this dimension was constituted by woman entrepreneurs. On the one hand, while woman entrepreneurship development other hand, obstacles for women?s entrepreneurship has come into the open.The increasing role of women in economic life heightens the rate of productive population to the general population and substantially support the economic growth. Supporting women?s entrepreneurship, their problem determination and to produce effective solution for this problem is an important task in the way of development for especially in developing countries like Turkey. On the other hand, developing women?s entrepreneurship in the right direction at the beginning of path is being designated.Mikrocredit is used as an important tool in the promotion and development of woman entrepreneueship. Mikrocredit has played an important role in remove the barriers for women to become entrepreneurs, improvement of entrepreneurial skills, reducing problems such as the development of financial system, especially to make a living through woman entrepreneurship and increasing revenue.İn last path, research has been done with interview and observation method, contents women entrepreneurs in Sakarya who use micro credit services. Mikrocredit positively contributes the promotion and development of woman entrepreneurship, finds funding to solve the problem to some extent for woman entrepreneurs, access to able to reach for women entrepreneurs who seek loans. But it is very incomplete. These credits can not create enentrepreneurs. Only, İt is partly available the effect of supporting entrepreneurship and the effect alleviating of loads of enentrepreneurs.