Kadın girişimcilerin liderlik özellikleri üzerine bir araştırma: Batman ili örneği
A research on leadership characteri̇sti̇cs of women entrepreneurship: Example Batman provi̇nce
- Tez No: 554679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Girişimcilik ve liderlik alan yazını uzun yıllar boyunca araştırmacıların inceleme konusu olmuştur. Girişimciliğin uzun bir süre erkeklerin egemenliği altında olması nedeniyle kadın girişimciliği yeteri kadar ele alınmamıştır. Ancak teknolojinin gelişmesi, bilgiye ulaşmanın kolay hale gelmesi ve devlet tarafından girişimciliğin teşviki amacıyla yapılan desteklerin artmasıyla kadınlar girişimcilik sahnesinde yoğun bir şekilde yer almaya başlamışlardır. Çalışmada girişimcilik, liderlik, kadın girişimciliği ve Batman'da ki kadın girişimcilerin liderlik özellikleri ele alınmıştır. Kadın girişimciliğinin önemi, kadın girişimciliğinin Batman ekonomisine katkıları ve istihdam sağlama noktasındaki yeri, kadın girişimciliğinin teşviki ve bu konudaki eksiklerin belirlenmesi, Batman'da ki kadın girişimcilerin liderlik özellikleri belirlenirken demografik özelliklerin etkinliği araştırma konusu olmuştur. Araştırmamızda, 211 kadın girişimci ile yüz yüze görüşme yapılarak anket yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Batman'da kadın girişimcilerin hem Batman ekonomisine hem de istihdama ciddi katkıları olduğu tespit edilmiştir. Kadın girişimcilerin % 80'inin 40 yaş ve altında olması, son zamanlarda devlet desteklerinin özellikle kadınlar lehine teşviklerin artması, eğitim oranının yükselmesi ile beraber kadınların girişimcilik eğitimi alarak daha kararlı ve cesur adımlar attıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The literature on enterpreneurship and leadership has been the subject of investigation of researchers for many years. Since entrepreneurship has been male dominance for a long time women's entrepreneurship has not been sufficiently adressed. However, development of tecnology and being easy of access to information and with increase supports entrepreneurship by the state, women have entered more field of entrepreneurship. In this study; entrepreneurship, leadership, woman entrepreneurship and leadership characteristics of woman entrepreneurs in Batman are discussed. The importance of woman entrepreneurship, the contribution of woman entrepreneurship to the Batman economy and the field of employment, woman entrepreneurship promotion and defining the deficiencies in this field, and the effectiveness of the demographic features have been the subject of research. In this research; 211 woman entrepreneurs were interviewed face to face. As a result of the research, it was determined that the women entrepreneurs in Batman highly contributed to both the economy of the batman and the employment. It has been concluded that 80% of the women enterpreneurs are 40 years of age or less. With the incentives in favor of women and increase in education rate, it was concluded that women by taking entrepreneurship education took more determine and brave steps.