Endüstriyel yapılanmanın gelişiminde insan kaynakları
The development of industrial reconstruction via human resources
- Tez No: 273164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz birey ve toplum yaşamının şekillenmesinde endüstriyel yapılanmanın gelişimi büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle endüstri devrimi ile başlayan bu süreç, sosyolojik yaklaşımların ortaya çıkmasına, ekonomik ve siyasi akımların oluşmasına, birey-devlet ilişkilerinin şekillenmesine, toplumsal açıdan tarihe yön vermiş olayların oluşumuna, özellikle çalışma hayatına zemin hazırlamıştır. İnsanın gelişiminin zemininde, bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarının çok önemli bir yer kapladığı yapılmış birçok çalışmada gözümüze çarpmaktadır. Çalışma hayatı ise bir insanın bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarını gidermesinde en önemli unsur olarak görünmektedir. Endüstri devrimine kadar karmaşık olan çalışan-işveren ilişkileri devrim sonrasında gelişmiş, insan kaynağı önemli hale gelmiştir.Çalışma da insan kaynaklarının endüstriyel yapılanmasının gelişimindeki rolü ele almaya çalışılmış, insanın bireysel ve toplumsal gelişiminde ihtiyaçlarının etkisini ve bu ihtiyaçların sağlanmasında çalışan-işveren ilişkilerinin tarih boyunca süregelen değişimleri ile kurumsallaşma aşamalarını `insan kaynağı', `insan' faktörü çerçevesinde incelemek, diğer yandan hem çalışanların hem de işverenlerin kurumsallaşma sürecinde endüstriyel yapılanmanın gelişimine paralel olarak insan kaynaklarının bu gelişime katkısını ele almak amaçlanmıştır.Tüm bu çerçevede endüstriyel yapılanmanın gelişiminde insan kaynağının önemine işaret etmek gerekmektedir. Endüstrileşme ile birlikte bugün önemli oranda oluşmuş olan çalışan ve işveren kurumsallaşmalarının ne denli zor süreçler ve acılar ile geldiğini, aslında bu sürecin insan ve toplum gelişimlerinin tetikleyicisi olduğunu, küreselleşen dünyanın en gözde kavramlarından birinin insan kaynakları olduğunu, endüstrileşen ve hala gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir rekabet ortamı ve hizmet sektörü oluştuğunu ve bu sektörde her şeyin temelde `insan'a hizmet ettiğini düşünürsek, insan kaynağının önemini, insan faktörü olmazsa, devasa teknolojilerin, yatırımların, tüm faaliyetlerin tek başına bir işe yaramayacağını, ortaya bir şey çıkaramayacağını, her şeyin yine insan emeği sayesinde gerçekleştiğini özellikle belirtmek gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The development of industrial structuring has a considerable role in the shape of contemporary individual and social life. Starting primarily with the Industrial Revolution, this process constructed a ground for the emergence of sociological approaches as well as the economic and social movements, the configuration of relations between the individuals and the state, the emergence of the key historical incidents, and especially the shape of bussiness life. In various studies, it is mentioned that individual and social needs takes a huge space on human development. On the other hand, working life is seen as the vital factor in satisfying the individual and social needs of a person. Industrial Revolution,the employe-empoyer relationship to the complex, after the revolution advanced, human resources have become important.In this study, the concept of human resources and its role in the development of industrial structuring will be taken into consideration. Furthermore, examining the impact of a person?s individual and social needs, and the case of satisfying those, the shape of employer-employee relations throughout history and the phases of intitutionalism will be analysed with regard to the ?human? and ?human resources? concepts. The further stage of this study will be focused on the contribution of employers and employees in the development of industrial structuring correspondingly with the impact of human resources.In this manner, it is needed to point out a vital requirement of human resources in the development of industrial structuring, which is the case of stating the problematic phases of intitutionalism of both employers and employees by industrialisation through history, regardless of standing as the developer of individual and social life. While considering human resources as the favourite concept in global world and the competitive environments in developing states that serve to ?human? in basic, the importance of human resources in bussiness life, in which the deficiency of human factor reflects the lack of huge investments and sophisticated technologies, should be mentioned.