Said Nursi ve Elmalılı Hamdi Yazır'ın ahiret anlayışı
Said Nursi and Elmalılı Hamdi Yazır'ın understanding of arterworld
- Tez No: 273165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmacı ve sorgulayıcı bir varlık olarak insan, Âhiret ve merhaleleri hakkında her zaman merak içerisinde olmuştur. Bu tezimizde, halkın sürekli gündeminde olan âhiret ve safhaları konusunu Bediüzzaman ve Elmalı Hamdi Yazır'ın fikirleri çerçevesinde ele aldık. Duruma kelâmi bir açıdan bakıp, insanın ölümünden sonraki hayat safhasını ortaya koymaya çalıştık. Konu hakkındaki görüşlerin daha iyi anlaşılması için müelliflerin ortaya koydukları tasvirleri genişçe vermeye çalıştık.?Said Nursi ve Elmalılı Hamdi Yazır'ın Âhiret Anlayışı? adlı araştırmamız bir giriş üç bölüm ve sonuçtan müteşekkildir. Giriş bölümümüzde araştırmamızın konusu, önemi, amacı ve metodu hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde Âhiret kavramını, sözlük ve terim manalarıyla ve âhiret safhalarını, ilgili eserleri de tarayarak ele almaya çalıştık. İkinci bölümde ise Bediüzzaman Said Nursi ve Elmalı Hamdi Yazır'ın Âhiret hakkındaki görüşlerini kelâmi bir açıdan sunduk. Üçüncü bölümde ise bu iki müellifimizin görüşlerini karşılaştırmalı bir şekilde verdik.Sonuç bölümünde ise müelliflerimizin konular hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
Human, as a researcher and questioning creature, has always been utterly curious about Afterlife and its phases. In this thesis, the subject of Afterlife and its phases, which is always in people?s agenda, is studied within the ideas of Bediüzzaman and Elmalılı Hamdi Yazır. By considering the subject with respect to Islamic theology, the life of the human beings after death is dealt with at length. Additionally, various descriptions of the writers are emphasized in a detailed way in order to make the ideas about the subject clear.This research Said Nursi and Elmalılı Hamdi Yazır?ın Understanding of Arterworld consists of one introduction, three development and one conclusion parts. In the introduction part, information about the subject, importance and method of the research is provided. In the first development part, the concept of Afterlife, along with its dictionary and terminology meaning, and the phases of Afterlife are covered by scanning through the relevant works. In the second development part, thoughts of Bediüzzaman Said Nursi and Elmalılı Hamdi Yazır about the Afterlife are presented in terms of Islamic theology. Finally, in the third development part, the ideas of those two writers are discussed in a comparative manner.In the conclusion part, the ideas of the writers about the subject are evaluated