Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi stajyer öğrencilerinin yeterliliği konusunda işveren görüşleri (Edremit Körfezi örneği)
Employer ideas about Anatolian hotel and tourism vocational high school's trainers potential (Edremit Gulf example)
  1. Tez No: 273223
  2. Yazar: MEHMET DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AVCIKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turizm, günümüz dünyasında ekonomik ve kültürel katkıları göz önünealındığında en önemli endüstrilerden birisidir. Faydalananın ve hizmet görenin insan olduğu, aynı anda aynı yerde buluştuğu ve büyük ölçüde yüz yüze iletişimin söz konusu olduğu bir sektördür. Turizm, ekonomik etkisi halka en çabuk yansıyan sektörlerin basında gelmektedir. Bunun temel nedeni, emek yoğun bir sektör olusudur. Turizm sektörün gelirleri, turizm sektöründe istihdamı doğrudan, diğer sektörlerde ki istihdamı ise dolaylı olarak etkilemektedir. İnsanların turizm alanında istihdam edilmesi ve bunun için gerekli becerilere sahip olmaları ülke turizminin gelişimi açısından oldukça önemlidir.Turizmin ekonomik etkisinin artık tartışılmayacak kadar büyük boyutlarda olduğu ve ülke ekonomileri için neredeyse kurtarıcı bir rol oynadığı bu dönemde, turizm eğitiminin, göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Türkiye'de turizm eğitiminin yaygın ve örgün eğitim kurumlarında devam ettiği ve ilköğretim müfredatından başlayıp ortaöğretim, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimleri ile akademik düzeye ulaştığı bilinmektedir.Bu çalışmanın amacı turizme ara eleman yetiştirmek amacıyla eğitimöğretime devam eden Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin eğitiminin yeterliliğini tespit etmek AOTML stajyerlerinin ve mezunlarının işletmelerin beklentilerini karşılama düzeylerini, bu alandaki kariyerlerine ilişkin beklentilerini belirlemektir. Bu amaca yönelik hem stajyer öğrenciler hem de işletmelerle yapılan çalışmalar incelenerek Türkiye'de AOTML'lerin ara eleman yetiştirme açısından ne kadar etkili olduğunu ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilirliklerini ortaya koymak hedeflenmektedir. Hem isletmelerde hem de AOTML'lerde eksiklikleri gidermek için ortaya konulabilecek çözümler hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today tourism is one of the most important industries concerning itscontribution to the economy and culture of a country. It?s an important industry where people come together in a particular place at a particular time and get service; there is a face to face relation and communication. Tourism is also one of the leading industries economical effect of which on people can immediately be observed. The main reason for this is that tourism is a labor-intensive industry. The whole income affects the employment directly in this sector and indirectly in another. It is of vital importance for the development of tourism in a country to employ people who have the necessary knowledge and skills in this area.The economical contribution of tourism is now indisputable therefore the tourism education shouldn?t be ignored or neglected in any way. In Turkey, tourism education starts from primary school and continues with the high school up to academic level leading to postgraduate degrees. The purpose of the study is to identify the efficiency of the education given in Anatolian Vocational High Schools of Hotel Management and Tourism wherenew staff is being educated and trained for the sub sectors of the tourism industry; the qualifications of the trainees .This study tries to find out how effective the Anatolian Vocational High Schools of Hotel Management and Tourism are in meeting the needs for potential new personnel in. This study also offers some suggestions to overcome the shortcomings and the problems both in enterprises and in Anatolian Vocational High Schools of Hotel Management and Tourism.