Ankara Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce gereksinimlerinin çözümlenmesi
Analysis the needs of the preparatory students learning English at Ankara Anatolian Hotel and Tourism Vocational High Schoool
- Tez No: 62625
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
BÖLÜM VI ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER ÖZET Bu araştırmanın amacı, Ankara Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi hazırlık sınıflarındaki İngilizce öğretiminin öğrenci gereksinimlerini karşılamaya yeterli olup olmadığını incelemek, tasarlanacak olan İngilizce öğretim programının hedefleri konusunda ve bu öğretimin programının daha etkin olması yolunda önerilerde bulunmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için kurum İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri, kurum lise üçüncü sınıf öğrencileri, kurum İngilizce öğretmenleri, kurum meslek dersi öğretmenleri ve otel personel müdürlerinin hedef kullanım alanı gereksinimleri konusundaki algıları belirlenip karşılaştırılmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenleri ve hazırlık sınıfı öğrencilerinin öğrenme gereksinimlerini nasıl algıladıkları belirlenmeye çalışılıp; -Hazırlık sınıfı öğrencileri İngilizcenin kullanımı ile ilgili hangi sorunlarla karşılaşmaktadır, -Nasıl bir sınıf ortamı tercih edilmektedir, -Tercih edilen sınıf içi teknik ve etkinlikleri nelerdir, -Genel İngilizce (Gİ) ve Özel Amaçlı İngilizce (ÖAİ) arasında haftalık ders saati dağılımı nasıl olmalıdır konularındaki algıları karşılaştırılmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak anketler kullanılmıştır. 13 otel personel müdürü, 38 meslek dersi öğretmeni, 100 stajyer öğrenci, 9 İngilizce öğretmeni, 129 hazırlık sınıfı öğrencisinden olmak üzere toplam 289 adet veri toplanmıştır. Toplanan 96bu verilerin çözümlenmesiyle anılan kurumda hazırlık sınıflarındaki İngilizce öğretiminin öğrenci gereksinimlerini karşılamada yetersiz kaldığı bunun sonucu olarak öğrencilerin İngilizceyi hedef kullanım alanında yeterli ve etkili bir şekilde kullanamadığı anlaşılmıştır. Bu sorunun çözümlenebilmesi için, elde edilen bulgular doğrultusunda, tasarlanacak olan İngilizce Öğretim Programına hedefleri konusunda ve bu programın daha etkin olması yolunda öneriler getirilmiştir. 97
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET ABSTRACT The aims of this study are to investigate whether English language teaching to the students in preparatory classes at Anatolian Hotel and Tourism Vocational High School satisfactory enough to meet the students' needs and put forward suggestions as to the targets and the ways to design more effective curriculum. To this end it is attempted to reveal how the preparatory students, students in their final years, English teachers, teachers of tourism subject and hotel personnel managers percieve the target situation needs and to compare these perceptions. This study also aims at revealing the preparatory students and English teachers perceptions of learning needs and to compare these perceptions in the following aspects: -What difficulties do the student encounter while using the language? -What sort of classroom setting is desired? -What techniques and activities are preferred? -How should the lessons be allocated between ESP and GE? In this study data were collected from 5 different subject groups by means of 5 questionnaires. The subject groups consisted of 129 preparatory students, 100 students in their final years, 38 teachers of tourism subject, 8 English teachers and 13 hotel personnel managers. The analysis of the data collected indicates that English language teaching to the students in preparatory classes at Anatolian Hotel and Tourism Vocational High School fails to meet the students' needs. As matter of fact student can't use the language at the target situation sufficiently and effectively. In order to overcome this problem suggestions have been put forward as to the targests and the ways to design more effective curriculum. 147 TrHSFMiW“”"