Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi eğitim programlarında yer alan stajın kurumlarda uygulanabilme durumu
Application status of practice training carried out at Anatolian Hotel management and tourism vocational high school at internshipped corporations
- Tez No: 215287
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma; Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerindekiprogramlarda yer alan staj çalışmalarının, staj yapılan kurumlarda uygulanabilmedurumunu saptamak ve öğrencilerin mesleki yeterliliklerine katkıda bulunupbulunmadığını tespit etmek amacıyla, 2004-2005 öğretim yılında eğitim öğretimfaaliyetlerini yürüten Ankara Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ve ÇankayaAnadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde meslek derslerine giren 32 öğretmenve beceri eğitimine katılmış 10. ve 11. sınıfa devam eden 385 öğrenci üzerindeyürütülmüştür.Araştırmada öğrencilerin çoğunluğunun okullardaki derslerle ilgili imkanlarıyetersiz bulduğu tespit edilmiş, bunun yanında özellikle araç-gereç ve uygulamaatölyelerinin yetersizliğinden dolayı sorun yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is carried out on 32 teachers who teach in profession lessonsand 385 10th and 11th class students who attended skill training at Ankara AnatolianHotel Management and Tourism Vocational High School and Cankaya AnatolianHotel Management and Tourism Vocational High School which perform educationand schooling activities in 2004-2005 academic year: in order to determineapplication status of practice training carried out at Anatolian Hotel Management andTourism Vocational High School at intern shipped corporations, at this point todetermine if the practice training contributes to the students? professional sufficiencyor not.At this research, it is established that most of the students find facilities aboutlessons at school insufficient, beside this it is determined that they have problemsabout insufficiency of tools and equipments and practice ateliers.