Turizm eğitimi alan orta öğretim öğrencilerinin turizm sektöründeki istihdamının değerlendirilmesi: Erzurum örneği
The effect on employment in the tourism sector, tourism education secondary education students: Erzurum example
- Tez No: 505618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada turizm eğitiminin önemli bir ayağını oluşturan orta öğretim düzeyinde mesleki turizm eğitimi alan öğrencilerin yeterliliği tespit edilerek AOTML stajyerlerinin ve mezunlarının işletmelerin beklentilerini karşılama düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu amaca yönelik olarak Erzurum'daki Dedeman Mesleki ve Teknik Turizm Anadolu Lisesi ile Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim gören 154, 11. ve 12. sınıf öğrencilerine ve aynı zamanda Erzurum'da bulunan 2, 3, 4, 5 yıldızlı ve butik 14 otelde 45 yöneticiye (genel müdür ve departman müdürleri) yapılan çalışmalar harmanlanarak ilgili okulların sektöre ara eleman yetiştirme açısından ne kadar etkili olduğunu ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilirliklerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamına uygun olarak literatür taraması yapılmış ve öğrencilerin turizm sektörüne bakış açılarının tespitine yönelik olarak, gerekli olan veriler anket yöntemi kullanılarak toplanmış ve ayrıca otel yöneticilerinin istihdam ettikleri stajer öğrencilerin yeterliliklerini belirlemek amacıyla ikinci bir anket yapılmıştır. Anketler, önce pilot uygulama ile test edilmiş, SPSS 20.0 programı yardımıyla yapılan hesaplamada anketin güvenilirlik katsayısı hesaplanmıştır. Ölçeklere ilişkin geçerlik ve güvenirlik testleri kabul edildikten sonra uygulanan anketlerden elde edilen veriler istatistiksel analizler ile anlamlı tablolar halinde sunulmuştur. Anketlerin öğrencilere ve üst düzey yöneticilere uygulanması 2017 yılı Ekim ayında gerçekleşmiştir. Verilerin analizinde“ANOVA Testi”ve Regresyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is an important leg of tourism education tourism education at the secondary level students and vocational trainees and graduates aotml determined the adequacy of the levels of meeting the expectations of businesses were evaluated. For this purpose, in Erzurum, Dedeman Anadolu lisesi vocational and technical Anatolian vocational and technical high schools who study in Tourism with Hamidiye 154, 11. 12. students in Erzurum and at the same time 2, 3, 4, and 5-star boutique hotel at 14 45 Manager (General Manager and department managers) studies, as well as the relevant personnel training schools to the sector in terms of effectiveness and Dec verebilirlik aimed to identify the needs of the sector. The scope of the research the literature search conducted in accordance with the perspective of the students and the tourism sector was also collected by using survey method and the data necessary for the determination of the employment of the hotel manager in order to determine the capabilities of the students they Intern, a second survey was conducted. Surveys, pilot implementation has been tested with the program SPSS 20.0 in the calculations the reliability coefficient of the questionnaire was calculated with the help of. After reliability and validity tests for the scale has been accepted, the data obtained from the questionnaire is presented in the form of tables with statistical analysis meaningful. 2017 and senior managers to the implementation of the survey to the students in the month of October increased. The analysis of the data in the "ANOVA test and regression analysis was applied.