İlköğretim 6.-7. sınıf öğrencilerinin matematik kavramına ilişkin kullandıkları metaforlar
Metaphors that is related to mathematics concepts used by sixth and seventh class students in primary education
  1. Tez No: 273239
  2. Yazar: SEMRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, ilköğretim altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin gündelik hayatlarında kullandıkları metaforlar yardımıyla ?matematik? kavramını nasıl algıladıklarını ortaya koymayı amaçlamıştır.Çalışmaya Tokat ili merkez ilköğretim okullarında öğrenim gören 73 öğrenci katılmıştır. Görüşme formlarıyla elde edilen verilere, içerik analizi yöntemi ile sırasıyla: Verilerin kodlanması, temaların bulunması, verilerin kodlara ve temalara göre düzenlenmesi ve tanımlanması, verilerin yüzdelerle ifade edilmesi, metafor veya yüklenen anlam sıklığının hesaplanması ve tablolaştırılması, bulguların yorumlanması, işlemleri yapılmıştır. Devamında katılımcıların matematik ile ilgili imgelerinin metaforik algılarıyla ilişkileri incelenerek yoruma gidilmeye çalışılmıştır.Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007&PASS (Power Analysis and Sample Size) 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (frekans, oran) yanısıra niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This aims to make clear how sixth and seventh year primary students perceive the concept of ?matematic? by means of the metaphors they use in thier daily lives.73 students attenting schools in the province of Tokat have participated in this research. The data gathered through interviews have been processed by means of content analysis method in the following order: the coding of the data, finding out and the themes, putting the data in order of codes and themes, identification of the data, explaination of the data in percentages, calculation of the frequency of the metaphors and what they possibly mean in their contexts and displaying them in tables, interpretation of the data. In the process of the research endeavours have also been made to analyse metophorical meaning of the images regarding the concept of matematics that the participants have acquired.While the data were being processed, NCSS (Number Cruncher Statistical System), 2007 & PASS (Power Analysis and Sample Size) and 2008 Statistical Software (Utah, USA programs have been used for statistical analyses of the data. While the research findings were being processed, in addition to the defining statistical methods (frequency, ratio) Ki-Kare tests were used for the comparison of the qualitative analysis of the data.